Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Badanie ojcostwa – jak przebiega?

Badanie ojcostwa – jak przebiega?

Badania DNA są jedyną pewną metodą na sprawdzenie biologicznego pokrewieństwa między dzieckiem a potencjalnym ojcem. Pozwalają raz na zawsze pozbyć się wątpliwości w tej kwestii. Choć badanie ojcostwa wymaga wykonania bardzo złożonych czynności laboratoryjnych, to od strony pacjenta jest stosunkowo proste. Poznaj kilka szczegółów na temat ustalania ojcostwa.

badania ojcostwa

Badanie ojcostwa zrobisz kupując specjalny zestaw lub udając się do placówki medycznej

Jeśli badanie ojcostwa wykonujesz wyłącznie dla własnej informacji (chcesz po prostu wiedzieć, czy jesteś ojcem), to próbki od siebie i dziecka możesz pobrać sam. Zrobisz to za pomocą specjalnego zestawu do pobierania wymazów z wewnętrznej strony policzka. W profesjonalnych laboratoriach genetycznych możesz zamówić taki zestaw na wiele różnych sposobów – przez stronę internetową, telefonicznie czy mailowo. Tak zamówiony zestaw dostajesz albo do domu (niektóre laboratoria dają możliwość dyskretnej przesyłki), albo np. do paczkomatu.

Chcąc wykonać pewne badanie ojcostwa nie musisz pobierać wymazów. Do testu wystarczy kilka sztuk włosów należących do badanej osoby, jej szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, chusteczka z katarem czy żuta przez kilka minut guma.

Jeśli natomiast badanie na ojcostwo, a konkretnie wynik tego badania, ma posłużyć Ci w sądzie jako dowód, np. w sprawie o alimenty na dziecko, to pobraniem wymazu z policzka (ewentualnie krwi) musi już zająć się osoba z personelu medycznego w placówce. Stawić się do niej muszą też obowiązkowo 3 osoby – potencjalny ojciec, dziecko i matka. Pobranie odbywa się po uprzednim okazaniu aktualnych dokumentów tożsamości. Sądowe badanie ojcostwa nie może być bowiem przeprowadzone anonimowo, jak to często zdarza się przy testach prywatnych.

Badanie ojcostwa – pobranie próbek trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund

Ponadto badanie DNA na ojcostwo jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Pobranie próbek polega na potarciu wewnętrznej strony policzka podobną do patyczka do czyszczenia uszu wymazówką. Poprzez takie właśnie pocieranie z jamy ustnej pobiera się komórki nabłonkowe. To z nich „wyciągany” będzie potem materiał genetyczny, potrzebny do tego, aby badanie ojcostwa mogło być zrealizowane.

Badanie ojcostwa – pobrane próbki możesz wysłać pocztą

Zestawy profesjonalnych laboratoriów genetycznych zawierają zaadresowaną kopertę zwrotną. Wystarczy, że umieścisz w niej wszystkie pobrane próbki, wraz z formularzem zlecenia badania, i wyślesz pocztą. Możesz też zamówić kuriera, który je odbierze.

Badanie ojcostwa polega na porównaniu profili genetycznych ojca i dziecka

Z wymazów, które pobrałeś od siebie i dziecka izoluje się „czyste” DNA. Na jego podstawie ustala się potem profile genetyczne badanych, porównuje ze sobą i tym samym wykonuje pewnie badanie ojcostwa. Dobrze, aby taki profil składał się z 34 markerów genetycznych – wtedy masz bowiem gwarancję, że wynik będzie pewny w różnych sytuacjach.

Badanie ojcostwa – sam wybierasz, jak chcesz otrzymać wynik

Wynik badanie na ojcostwo, który jest gotowy zazwyczaj już po kilku dniach, możesz otrzymać na wiele różnych sposobów. Laboratoria genetyczne przekazują wyniki przeprowadzonych analiz listownie, mailem lub telefonicznie. Wszystko zależy od preferencji danego pacjenta.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 02/10/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *