Biegunka może być spowodowana celiakią – nieuleczalną (trwałą), genetycznie uwarunkowaną nietolerancją glutenu. Statystycznie zmaga się 400 000 Polaków. Większość, bo aż 95% chorych, nie jest jednak świadomych swojego stanu zdrowia. Spożywają więc gluten bez ograniczeń, nie wiedząc jak toksycznie działa on na ich organizm.
Tymczasem osoby te mogą sobie pomóc w bardzo prosty sposób – robiąc test genetyczny. Dzięki niemu osoba cierpiąca na celiakię ma nie tylko szansę zapomnieć o biegunkach, ale również ustrzec się przed najgroźniejszymi powikłaniami trwałej nietolerancji glutenu – w tym chorobą nowotworową jelita cienkiego.
Spis treści
Biegunka przy celiakii – wynika z niedoborów pokarmowych i uszkodzenia jelita cienkiego
Z celiakią mamy do czynienia wtedy, gdy organizm trwale nie toleruje glutenu – białka roślinnego wchodzącego w skład takich zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Wystarczy zjeść już minimalną ilość glutenu, aby układ odpornościowy zaczął wytwarzać przeciwciała, które będą stopniowo uszkadzały odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych kosmki jelitowe. Wraz z ich zanikiem, do organizmu dostaje się coraz mniej witamin i minerałów. Powstają niebezpieczne dla zdrowia niedobory pokarmowe, którym towarzyszą bardzo różnorodne objawy – biegunka, wzdęcia, ból brzucha, wymioty czy nudności.
Biegunka nie jest jedynym objawem – różne oblicza celiakii
Celiakia jest chorobą, która lubi przebiegać w nietypowy sposób. Dolegliwości ze strony układu trawiennego dotyczą tylko 10% chorych (tych z klasyczną postacią celiakii). U pozostałych choroba może mieć zupełnie odmienny przebieg. Chory może się skarżyć na cały szereg dolegliwości – od bólu stawów, po problemy skórne, a skończywszy na anemii i zaburzeniach płodności. ból brzucha jest zatem tylko jednym z wielu objawów celiakii, niemniej dość uciążliwym.
Czy biegunka może wynikać z celiakii? Upewnisz się, wykonując test DNA
Warunkiem koniecznym do wystąpienia celiakii jest obecność określonego układu genów: HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5 oraz HLA-DQ8. Jeśli badanie genetyczne potwierdzi występowanie któregoś z tych układów, oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem chorujemy na celiakię i biegunka najpewniej wynika właśnie z niej. Jeśli badanie nie potwierdzi obecności tych genów, to celiakia nigdy u nas nie wystąpi.
Warto mieć na uwadze, że celiakia jest chorobą dziedziczną, dlatego najlepiej, aby w jej kierunku przebadali się również najbliżsi.
Biegunka – można się jej pozbyć stosując dietę bezglutenową
Osoba z rozpoznaną celiakią musi już do końca życia stosować dietę bezglutenową. Jest to jedyny sposób, aby biegunka i inne dolegliwości wynikające z choroby ustąpiły. Po wyeliminowaniu glutenu z diety, a więc wszystkich produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies, kosmki jelitowe zaczynają się odtwarzać, a jelito znów może wchłaniać substancje odżywcze z pokarmu. Dieta bezglutenowa, choć niełatwa, jest szansą na odzyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia.