Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego [infografika]

Domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego [infografika]

Jesteśmy świadkami jak każdego roku rośnie liczba mężczyzn, którzy chcą zyskać pewność w kwestii swojego ojcostwa. Mężczyźni ci decydują się na badania na ojcostwo najczęściej po to, aby przekonać się czy wychowywane przez nich dziecko jest z nimi biologicznie spokrewnione i tym samym, czy powinni płacić alimenty.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa jest obecnie jednym z najczęściej napływających dokumentów do sądu. Jego nadawcami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Procedura zaprzeczenia ojcostwa bywa jednak skomplikowana, dlatego postanowiliśmy Ci ją wyjaśnić. Jeśli szukasz informacji jak w praktyce, krok po kroku ustalić ojcostwo dziecka małżeńskiego, nasza infografika będzie Ci bardzo pomocna. Dowiesz się z niej m.in.: jakie kroki prawne musisz podjąć, aby ustalić ojcostwo, kto może złożyć pozew i w jakim terminie, lub czy wystarczy Ci tylko oświadczenie matki o tym, kto jest ojcem dziecka.

Kiedy mówimy o dziecku małżeńskim?

Dzieckiem małżeńskim nazywamy dziecko, które urodziło się w czasie trwania Waszego małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania bądź unieważnienia. Przez ten czas, domniemywa się, iż pochodzi ono od Ciebie – męża matki. Jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji, takiego domniemania nie stosuje się.

Domniemanie ojcostwa męża matki istnieje niezależnie od tego, czy małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, czy w separacji faktycznej, czyli takiej, która nie została orzeczona przez sąd.

Pamiętaj jednak, że okres 300 dni liczony jest od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego lub separacji, a nie od chwili ogłoszenia wyroku. To znaczy, że jeśli dziecko urodziło się po ogłoszeniu wyroku rozwodowego, ale przed jego uprawomocnieniem, to według prawa uznaje się, że dziecko urodziło się w trakcie trwania Waszego małżeństwa.

3 sposoby ustalenie ojcostwa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 roku przewiduje trzy sposoby ustalenia ojcostwa:

  1. domniemanie pochodzenia ojca od męża matki
  2. uznanie dziecka przez ojca
  3. sadowe ustalenie ojcostwa

Pierwszy sposób dotyczy dziecka małżeńskiego, natomiast dwa pozostałe dziecka pozamałżeńskiego. W kolejnych częściach przedstawimy infografikę jak krok po kroku ustalić ojcostwo dziecka pozamałżeńskiego.

domniemanie ojcostwa

 

 

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 27/01/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: porady, Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *