Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa to określone procedura, która wykonywana jest na zlecenie sądu. Wynik badania na ojcostwo może być wykorzystywany w sprawach spadkowych, rozwodowych czy podziałach majątku. Jeśli istnieją wątpliwości co do pokrewieństwa domniemanego ojca z dzieckiem i jest to kluczowe dla postępowania, sąd może zlecić wykonanie oficjalnych badań DNA.
Jak długo się czeka na rozprawę o sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie dokumenty są potrzebne?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie są koszty?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie pytania może zadawać sąd?
Spis treści
Jak długo się czeka na rozprawę o sądowe ustalenie ojcostwa?
Czas oczekiwania na sądowe ustalenie ojcostwa, a właściwie o wszczęcie sprawy w sądzie zależy od obłożenia placówki innymi sprawami. Po złożeniu odpowiedniego wniosku można czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy na wyznaczenie terminu rozprawy. Takie postępowania zwykle nie rozstrzygają się podczas jednego posiedzenia sądu, a sprawy dotyczące ustalenia ojcostwa mogą trwać od kilku miesięcy do nawet…kilku lat.
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie dokumenty są potrzebne?
W celu rozpoczęcia sprawy o sądowe ustalenie ojcostwa należy złożyć odpowiedni pozew w sądzie rejonowym, do którego dołącza się załączniki (akt urodzenia dziecka, zeznania świadków itp.). Strona wnosząca pozew nie ponosi kosztów – dopiero sąd decyduje, kto będzie obciążony kosztami. Mogą one zostać podzielone na pół lub ponosi je strona przegrana.
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie są koszty?
Koszty sądowego ustalenia ojcostwa nie dotyczą samego postępowania – o ich realnym wymiarze strony dowiadują się dopiero po zakończeniu sprawy. Do kosztów sądowych należy doliczyć cenę badania na ojcostwo, które z zachowaniem odpowiedniej procedury kosztuje około 1500-1700 złotych. Tylko wynik takiego badania jest uznawany za dowód w postępowaniu.
Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie pytania może zadawać sąd?
Sąd zadaje wiele pytań podczas spraw o ojcostwo – z pewnością padnie pytanie skierowane do matki i ojca dziecka – czy są oni pewni odnośnie tego, kim jest ojciec dziecka. Mogą pojawiać się pytania o to, jak wyglądały stosunki pary, czy kobieta utrzymywała kontakty seksualne z innymi mężczyznami. O to samo mogą zostać zapytani świadkowie. Sąd może zadać wiele pytań, również takich, które są bardzo intymne.
pewnytato.pl Data publikacji: 17/01/2022, Data aktualizacji: 14/02/2022