Związki kazirodcze a badania DNA - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Związki kazirodcze a badania DNA

Związki kazirodcze a badania DNA

Świat ma drugiego Josefa Fritzla oskarżonego o więzienie swojej córki przez 24 lata, z którą ma siedmioro dzieci! Wczorajsza prasa doniosła, że kolejny taki przypadek miał miejsce w Argentynie.

1 maja zatrzymano 67-letniego Armando Lucero podejrzanego o stosunki kazirodcze ze swoją 35-letnią córką. “Owocem” tego kazirodczego związku jest siedmioro dzieci w wieku od 2 do 19 lat. W przypadku tak bliskich pokrewieństw wydawałoby się, że nie jest możliwie ustalenie biologicznego ojcostwa. Jednakże obecnie dostępne metody genetyczne pozwalają na uzyskanie jednoznacznego wyniku badania DNA. Przy ustaleniu ojcostwa określa się profile genetyczne osób badanych, czyli tzw. “genetyczne odciski palca”. Profil DNA dziecka porównuje się następnie z profilem matki i domniemanego ojca oraz przeprowadza się analizę statystyczną. Na tej podstawie uzyskuje się informacje czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka czy tylko osobą spokrewnioną z nim w innej linii.z

Obecnie nie ma skuteczniejszej metody ustalenia ojcostwa niż badania DNA. Nawet przy bardzo bliskim spokrewnieniu matki i potencjalnego ojca laboratoria są w stanie uzyskać jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Badania ojcostwa wykonywane są m.in. w laboratorium testDNA.
Dodatkowych informacji udziela: Barbara Prokurat barbara.prokurat@testdna.pl

Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/10/2015

Wpisany w:: Badania DNA, Związek

Tagi: ,