Wzdęcia, biegunki i bóle brzucha mogą oznaczać, że trwale nie tolerujesz glutenu, czyli innymi słowy cierpisz na celiakię. Choruje na nią ok. 400 000 osób w Polsce, jednak tylko 5% z nich ma tego świadomość. Pozostali jedzą gluten, narażając się nie tylko na różne dolegliwości, ale również na raka jelita, osteoporozę czy depresję.
Tymczasem wystarczy proste Badanie DNA, żeby odzyskać zdrowie!
Spis treści
Wzdęcia – częsty objaw nieleczonej celiakii
Dlaczego jelita osoby z celiakią wypełniają nadmierne ilości gazu? To przez gluten, który działa na nie bardzo toksycznie – w efekcie błędnej odpowiedzi układu odpornościowego wyniszcza służące do wchłaniania składników odżywczych kosmki jelitowe. Ubytek kosmków jest z kolei przyczyną coraz większych niedoborów pokarmowych. Ponadto w uszkodzonym jelicie cienkim cały czas utrzymuje się stan zapalny. Stąd właśnie biorą się kłopoty z układem trawiennym oraz wspomniane ból brzucha, biegunki i bóle brzucha.
Celiakia to nie tylko wzdęcia – inne objawy trwałej nietolerancji glutenu
Warto pamiętać, że objawy jelitowe występują zaledwie u 10% osób chorujących na celiakię. U pozostałych przebieg choroby wygląda zupełnie inaczej i nie jest związany z układem pokarmowym. Trwała nietolerancja glutenu może objawiać się np. wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami, anemią, owrzodzeniem jamy ustnej, niepłodnością, bólem głowy lub depresją. Wzdęcia są więc tak naprawdę tylko jednym z bardzo wielu objawów celiakii.
Chcesz się dowiedzieć, czy Twoje wzdęcia są wynikiem celiakii? Zrób test DNA!
Od badania genetycznego powinno się w zasadzie rozpoczynać całą diagnostykę celiakii. Dlaczego? Ponieważ celiakia to choroba genetyczna, do której wystąpienia konieczna jest obecność konkretnego układu genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8). Taki test genetyczny wykryje, czy je masz. Jeśli okaże się, że tak, będziesz mógł rozpocząć skuteczne leczenie. Jeśli okaże się, że nie, to będziesz mógł odetchnąć z ulgą, ponieważ oznacza to, że nie masz celiakii i już nigdy jej mieć nie będziesz, a wzdęcia pojawiają się najpewniej z jakiegoś innego powodu.
Test DNA w kierunku celiakii warto wykonać również z uwagi na pozostałych członków rodziny. Jeśli badanie potwierdzi u Ciebie celiakię, to istnieje prawdopodobieństwo, że choruje na nią również ktoś z Twoich krewnych, gdyż jest to choroba dziedziczna. Jeśli więc celiakia zostanie u Ciebie zdiagnozowana, oni również powinni się przebadać.
Twoje wzdęcia spowodowane są celiakią? Dieta bezglutenowa pozwoli Ci o nich zapomnieć
Leczenie celiakii polega na wyeliminowaniu czynnika, który uszkadza jelita i pozbawia je kosmków. Tym czynnikiem jest wspomniany już gluten – białko obecne m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu czy w owsie. Mając celiakię nie możesz jeść żadnych produktów spożywczych zawierających te zboża (choćby w najmniejszej ilości).
Obowiązuje Cię więc ścisła dieta bezglutenowa, która choć nie jest łatwa, daje często niesamowite efekty. Być może już w niedługim czasie po odstawieniu produktów glutenowych zapomnisz, że wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha w ogóle Ci dokuczały. Dieta da Ci również szansę na uniknięcie powikłań nieleczonej celiakii – w tym depresji i choroby nowotworowej jelita.