Aby uzyskać pewność co do ojcostwa, pokonać wątpliwości i odzyskać spokój, wcale nie trzeba czekać, aż maluch pojawi się na świecie. Badania pozwalają przyszłym rodzicom sprawdzić, kto jest ojcem ich dziecka i wykonać badanie ojcostwa już we wczesnej ciąży. W którym tygodniu ciąży można zrobić test na ojcostwo? Nauka ciągle idzie do przodu, a takie badanie DNA jest dostępne nawet od 8 tygodnia ciąży! Jak wyglądają i na czym polegają testy na ojcostwo wykonywane w ciąży? Co musisz wiedzieć?
Tego dowiesz się z artykułu:
• W którym tygodniu ciąży można zrobić test na ojcostwo?
• Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?
• Na czym polega test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży?
Spis treści
W którym tygodniu ciąży można zrobić test na ojcostwo?
Najwcześniej dostępne badanie ojcostwa w Polsce jest dostępne już od 8 tygodnia ciąży. Oprócz takiego badania test można wykonać także od 15 tygodnia. Wyniki obu tych badań są tak samo wiarygodne jak testy wykonane po narodzinach dziecka, dzięki czemu nie potrzeba powtarzać badań po raz drugi.
Wykonanie testu na ojcostwo w ciąży niesie ze sobą szereg korzyści:
• Odzyskasz spokój i tym samym zadbasz o zdrowie swoje oraz dziecka.
• Będziesz mógł zadbać o przyszłość rodziny, zaplanować ją i uregulować sytuację prawną związaną z ojcem dziecka.
• Naprawisz relacje i zadbasz o związek.
• Pozbędziesz się wątpliwości spędzających sen z powiek.
Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?
Decydując się na wykonanie testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży, możesz wykonać badanie i oddać próbki podczas wizyty w jednej z aż 250 przychodni bądź w domu, w czasie wizyty pielęgniarki.
Próbkami do tego badania są wymaz z policzka domniemanego ojca oraz próbka krwi ciężarnej kobiety. To nowoczesne i opatentowane badanie polega na wyizolowaniu wolnego płodowego DNA z krwi matki i porównanie go z materiałem genetycznym z próbki domniemanego ojca.
Na czym polega test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży?
Drugi rodzaj testu na ojcostwo w ciąży jest dostępny już od jej 15 tygodnia. Tego typu badanie wykonuje się za pomocą próbki płynu owodniowego pobranego od kobiety podczas specjalnego zabiegu wykonywanego przez jednego z 5 najlepszych specjalistów w Polsce pod kontrolą USG.
Próbkę płynu owodniowego porównuje się z dowolną próbką domniemanego ojca – nawet taką jaką jest nadgryzione ciastko, szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa – test ten może być więc w pełni dyskretny. Dodatkowo do wyniku takiego badania można bezpłatnie otrzymać dodatkową informację o najczęściej występujących wadach genetycznych, takich jak między innymi zespół Downa.