Trombofilia wrodzona a poronienia nawykowe - co je łączy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Trombofilia wrodzona a poronienia nawykowe – co je łączy?

Trombofilia wrodzona a poronienia nawykowe – co je łączy?

Poronieniami nawracającymi (nawykowymi) nazywamy takie, do których doszło 3 razy z rzędu lub więcej. Bez wątpienia są one niezwykle ciężkim przeżyciem dla osób starających się o dziecko, jednak warto pamiętać, że nawet one oferują szansę na szczęśliwe zakończenie. Istotnym elementem oczywiście jest znalezienie ich przyczyny oraz wprowadzenie stosownej terapii.

trombofilia

Genetyczne czynniki poronień nawracających

W przypadku leczenia poronień nawykowych kluczowym krokiem jest szybka i trafna diagnoza, która zagwarantuje więcej czasu na poczęcie zdrowego potomka. Przyczyny poronień nawracających mogą być niezwykle różne, jednak jak pokazują statystyki, w przeważającej części odpowiedzialność ponoszą czynniki genetyczne – występują nawet w 70% poronień. Dlatego też tak istotne jest wykonanie badań DNA.

Trombofilia wrodzona a częste poronienia

Za utratę ciąży może odpowiadać m.in. wrodzona trombofilia, która zaburza krzepnięcie krwi i znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów. Warto pamiętać, iż podczas ciąży czynniki krzepnięcia wzrastają, co jeszcze bardziej sprzyja występowaniu zakrzepicy. Trombofilia wrodzona jest spowodowana mutacją genu MTHFR, a konkretnie aberracją czynnika V Leiden, który może powodować szereg chorób układu krążenia, takich jak udary mózgu czy zawały serca.

Mutacja odpowiedzialna za trombofilię może prowadzić także do poronień oraz innych schorzeń w trakcie ciąży, np. wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, zahamowania jego wzrostu, a także przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Zdarzają się także inne aberracje genu MTHFR, takie jak mutacja genu protrombiny oraz nieprawidłowość przyswajania kwasu foliowego.

Diagnostyka i leczenie trombofilii wrodzonej

Trombofilię wrodzoną można zdiagnozować poprzez badanie genetyczne skierowane na wykrywanie mutacji genu MTHFR. Z kolei sama terapia będzie koncentrować się na podawaniu przyszłej mamie leków przeciwzakrzepowych, które pozwolą jej na donoszenie ciąży pomimo występującej trombofilii.

Data publikacji: 11/10/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium