Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Ustalenie ojcostwa ? Czy to naprawdę już koniec związku?

Ustalenie ojcostwa ? Czy to naprawdę już koniec związku?

 „ I ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską (…)”. Może słowa te wydają się nieco przestarzałe w dobie tak zwanych wolnych związków i konkubinatów.

Różnica pomiędzy takim „układem” a związkiem małżeńskim polega jedynie na tym, że w tym pierwszym przypadku deklaracja miłości, wierności i uczciwości jest najczęściej cicha, zakamuflowana, czasem tak oczywista, że niewypowiedziana. Bez względu na to czy rodzice dziecka są w formalnym związku czy też tak zwanym „wolnym” mają względem siebie takie same oczekiwania. Chcą być pewni siebie nawzajem. Chcą komuś ufać i sami być obdarzeni zaufaniem. Nie podważalnym fundamentem każdego związku jest wiec zaufanie. A kiedy go zabraknie?

…mężczyzna ustala ojcostwo

Złośliwi powiedzą: „A kiedy zabraknie zaufania mężczyzna ustala ojcostwo”. Odkąd pojawiła się taka możliwość powstało wiele publikacji, w których opisywano minusy testów DNA. Mam wrażenie, że dziennikarze urządzili sobie wyścig w poszukiwaniu negatywnych skutków wynikających z ustalenia ojcostwa. Dziś sytuacja nieco odwróciła się. Zaczęto dostrzegać to, że przeprowadzenie testu DNA na ojcostwo ma też swoje plusy.

Psycholog Maciej Chabowski, redaktor naczelny portalu psychologia-społeczna.pl twierdzi, że ustalenie ojcostwa może mieć pozytywne skutki i pomóc w odbudowie zaufania. Podkreśla, że wszystko zależy od sytuacji: „ Przy podejmowaniu takiej decyzji trzeba jednakże postępować z dużym wyczuciem i dobrze jest oprzeć się tutaj o współpracę z psychologiem bądź terapeutą. Jeśli ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu to obie strony – matka i ojciec – powinni być na to odpowiednio przygotowani. Nie możemy też zapominać o samym dziecku, zwłaszcza, gdy tego typu działania podejmowane są w momencie, gdy jest już ono świadome pewnych spraw i osiąga wiek dojrzały”- mówi Pan Maciej Chabowski.

Czy to już koniec?

Czytając różne publikacje dotyczące ustalenia ojcostwa spotkałam się z wieloma zarzutami, iż test DNA potwierdzający lub wykluczający pokrewieństwo pomiędzy dzieckiem a danym mężczyzną jest krokiem w kierunku katastrofy. Należy tutaj jasno powiedzieć, że to nie ustalenie ojcostwa degraduje relację w związku. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji to zapewne już wcześniej pomiędzy partnerami narodziły się różnego rodzaju negatywne emocje. W takim wypadku wykonanie badania ojcostwa jest jedynie konsekwencją wynikającą z problemów już istniejących. Według Macieja Chabowskiego: „Tego rodzaju pomysł nie musi wcale oznaczać końca związku. Wprost przeciwnie, jeśli towarzyszy temu konstruktywny dialog pomiędzy rodzicami to może to pomóc w ostatecznym wyjaśnieniu spraw związanych nie tylko z wiernością czy zazdrością, ale i z opieką nad dzieckiem”.

Ojciec detektyw?

W wielu publikacjach pojawiają się wzmianki o tym, że mężczyźni decydują się na ustalenie ojcostwa w tajemnicy przed swoja partnerką. Wynika to zapewne ze strachu. Czego się boją niepewni tatusiowie? Zapewne pogorszenia relacji z partnerką. Jest to w pewnym sensie zaprzeczeniem poglądu jakoby ustalenie ojcostwa było „zwiastunem” końca związku. Gdyby tak było to czy mężczyzna miał by się czego obawiać? W obliczu tego wydaje się, że osoba, decydująca się na potajemne ustalenie ojcostwa szuka podstaw, które pomogą jej odbudować swoje zaufanie a tym samym ratować chylący się ku rozpadowi związek.

Psychologowie twierdzą, że w przypadku, gdy mężczyzna mający wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa dostaje do ręki dowód w postaci wyniku badania DNA na ojcostwo zmienia diametralnie swój stosunek do dziecka jak i również jego matki. Zatem czy nie lepiej byłoby zdecydować się na „jawne” ustalenie ojcostwa? Psycholog Maciej Chabowski ustosunkował się do tego problemu w następujący sposób: „Nie widzę nic złego w takim „potajemnym” ustalaniu ojcostwa, choć z drugiej strony uważam, że mimo wszystko powinno to być poprzedzone próbą wyjaśnienia tej kwestii z partnerką”.

Bez względu na wszystko nie należy bagatelizować roli, jaką odgrywa dowód z testów DNA w kierunku ustalenia ojcostwa w kształtowaniu relacji w rodzinie. To oczywiste, że nie zawsze takie rozwiązanie jest najlepsze. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji. Błędne byłoby stwierdzenie, że ustalenie ojcostwa jest lekarstwem na każdy „chory” związek. To tylko jedno z możliwych rozwiązań. Nie mniej jednak sytuacja, w której mężczyzna nie radzi sobie z niepewnością ma bezapelacyjnie negatywny wpływ na relacje pomiędzy partnerami.

Nie jestem ojcem. Co dalej?

W większości wypadków wynik testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa potwierdza biologiczne ojcostwo badanego mężczyzny. Decydując się na takie badanie trzeba mieć jednak świadomość, iż wynik może wykluczyć pokrewieństwo pomiędzy dzieckiem a domniemanym ojcem. Pojawia się wiec pytanie : Co wtedy? Według Macieja Chabowskiego: „Wyniki wskazujące na to, że ojcem jest ktoś inny nie oznaczają automatycznie tego, że przestaję opiekować się dzieckiem. Zmieniają się oczywiście pewne relacje i sposób ich odczuwania, ale nie przekreśla to dalszego pełnienia roli rodzica, zwłaszcza, gdy ojciec biologiczny nie żyje lub nie ma możliwości, by pełnić rolę opiekuna”.

Dla mężczyzny fakt bycia biologicznym ojcem jest bardzo ważny. Kobieta zawsze ma pewność co do tego, że jest matką. Mężczyzna nigdy nie będzie w tak komfortowej sytuacji. Chociaż podejrzenia o brak pokrewieństwa pomiędzy domniemanym ojcem a dzieckiem są bardzo często irracjonalne i bezpodstawne, to stają się często przyczyną rodzenia się negatywnych emocji pomiędzy partnerami. Dlatego też, test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa może stać się szansą na to, aby odbudować to, co uległo degradacji. Jedno jest pewne zawsze warto próbować odbudować związek. Warto włożyć w to naprawdę wiele energii chociażby ze względu na dziecko. Ustalenie ojcostwa nie jest co prawda złotym lekarstwem. Po jego wykonaniu problem nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak, jeśli istnieje szansa na odbudowanie relacji pomiędzy partnerami za jego przyczyną to warto z niej skorzystać.

Konsultacja: psycholog Maciej Chabowski
http://www.psychologia-spoleczna.pl/

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl

4.5/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/10/2015, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa w ciąży, Związek

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium