Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Mikroślady > Materiał standardowy vs. Mikroślady

Materiał standardowy vs. Mikroślady

Standardowy materiał do testu DNA na ojcostwo stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pobranie tego materiału jest niezwykle proste, całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne jednak nie zawsze istnieje możliwość jego pozyskania.

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz możliwości pobrania materiału w standardowy sposób z pomocą przyjdą Ci mikroślady!

Źródłem mikrośladów mogą być np. szczoteczka do zębów, zużyta prezerwatywa lub chusteczka, guma do żucia, ślady krwi pozostawione na odzieży, włosy wraz z cebulkami itp. Materiał zwykle pobiera się samemu a następnie wysyła do laboratorium.

Czułość metody a tym samym pewność wyniku jest taka sama jak w przypadku testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa przy wykorzystaniu standardowego źródła materiału czyli 99,999% dla potwierdzenia oraz 100% pewności przy wykluczeniu.

Wyniku z badania przeprowadzonego przy użyciu mikrośladów nie można jednak wykorzystać jako pełnowartościowego dowodu w sądzie. Dzieje się tak dlatego, że nie ma pewności , co do tego, iż materiał został pobrany od właściwej osoby.

Minusem badania ojcostwa przy użyciu mikrośladów jest ryzyko jego niepowodzenia ponieważ pobrany materiał nie jest sterylny a w niektórych przypadkach DNA może ulec degradacji. Dzieje się tak np. wówczas, gdy cebulki włosów zostaną narażone na promieniowanie słoneczne. Nie są to jednak przypadki, które stanowią regułę i w większości wypadków ustalenie ojcostwa przy pomocy mikrośladów jest możliwe.

Zobacz pełne podsumowanie!

Zobacz plusy i minusy

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/10/2015, Data aktualizacji: 27/03/2020

Wpisany w:: Mikroślady, Testy na ojcostwo