Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym? - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowy test na ojcostwo > Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym?

Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym?

Jednym z bardzo często zadawanych pytań jest, to czy sądy uznają badania ojcostwa, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku? Innymi słowu czy pomocnym (jeśli mówimy o procesie sądowym) jest wykonanie „prywatnego” badania DNA na ojcostwo?

Na postawione wyżej pytanie odpowiedzi udzielił Prawnik Rafał Kornat z Kancelarii Prawniczej Kornat:

Tak jak w każdym procesie o stwierdzenie lub ustalenie, czy to stanu faktycznego, czy też zdarzenia procesowego, niezbędnym jest przedstawienie dowodów na poparcie wniosku. W tym wypadku w sprawie o ustalenia ojcostwa test DNA, jest jakby obligatoryjnym dowodem w sprawie. Żaden inny środek dowodowy nie daje takiej gwarancji zasadności wniosku jak test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa.

Badania DNA jest niezwykle istotne jeśli chodzi o powstanie, czy też ustanie stosunku prawnego między stronami procesowymi. Po uzyskaniu zgody sądu, badanie tzw” prywatne” może być dopuszczone do sprawy.

Badanie wykonane samodzielnie: Strona przedkładając środek dowodowy w tej postaci powinna wnioskować wcześniej o zgodę na dopuszczenie dowodu uzyskanego określonym sposobem. Sędzia nie dopuszczając testu „prywatnego” DNA , musi posiadać wątpliwość popartą dowodami co do skuteczności tych badań. Z praktyki Sądy dopuszczają badanie ” prywatne” DNA.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas! pytanie@pewnytato.pl lub skontaktuj się z Kancelarią Prawniczą Kornat

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Sądowy test na ojcostwo

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium