Spis treści
Cel jeden… ale różne drogi dotarcia do niego.
Każdy kto decyduje się na wykonanie testu DNA na ojcostwo ma w zasadzie jeden główny cel – chce potwierdzić albo wykluczyć swoje ojcostwo. W zależności od tego czy zamierzasz wykorzystać wynik z przeprowadzonego badania jako dowód w sądzie czy traktujesz go jedynie jako prywatną informację możesz zdecydować się na badanie do celów sądowych lub też prywatnych. Zastanawiasz się jaka jest różnica? Co ostatecznie będzie lepsze dla Ciebie?
Kiedy test prywatny?
Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo tylko i wyłącznie z pobudek prywatnych i nie zamierzasz przedstawiać wyniku z badania w sądzie, powinieneś zlecić wybranej firmie wykonanie testu prywatnego. Czułość metody, czyli tym samym pewność wyniku jest w przypadku testów prywatnych taka sama jak przy tych wykonywanych do celów sądowych.
Procedura pobrania materiału
Oba badania różnią się jednak procedurą pobrania materiału. Materiał do testu prywatnego można pobrać samemu w domu za pomocą zamówionego wcześniej zestawu testowego, lub też korzystając z pomocy placówki współpracującej z laboratorium genetycznym, w którym przeprowadzasz badanie na ojcostwo. Nie ma tutaj jednak konieczności potwierdzenia tożsamości badanych, a w samym badaniu mogą wziąć udział tylko dwie osoby tzn. dziecko i domniemany ojciec (ilość osób biorących udział w badaniu nie wpływa na pewność wyniku, matka musi brać udział w badaniu tylko w określonych sytuacjach)
Kiedy test sądowy?
Jeśli chcesz wykorzystać wynik testu DNA jako dowód w sądzie, powinieneś zlecić wybranej przez Ciebie firmie wykonanie testu sądowego. Materiał do testu pobiera się wówczas w punkcie pobrań wraz z dokonaniem identyfikacji badanych osób (na podstawie dokumentów tożsamości). Do wyniku dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego. Zachowanie tej procedury sprawia, że wynik testu jest pełnowartościowym dowodem dla sądu.