Temat „ prenatalnego ojcostwa ”, czyli innymi słowy testu ojcostwa przed narodzinami dziecka, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród czytelników portalu pewnytato.pl. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Państwu szanse oraz zagrożenia z jakimi wiąże się ustalenie ojcostwa na etapie prenatalnym porównując to badanie do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wykonywanego już po narodzinach dziecka.
Spis treści
Skąd to zainteresowaniem tematem ojcostwa prenatalnego?
Zdarza się, że kobieta zachodząc w ciąże nie może liczyć na pomoc swojego partnera. Przyszły ojciec nie potrafiąc pogodzić się z rolą jaką przyjdzie mu pełnić próbuje uchylić się od odpowiedzialności za swoje nienarodzone jeszcze dziecko oraz matkę argumentując to tym, iż nie jest pewny co do swojego biologicznego ojcostwa. Dlatego też temat „prenatalnego ojcostwa” cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony przyszłych matek, które próbują wyegzekwować ze strony przyszłego ojca zabezpieczenie finansowe dla siebie oraz swojego dziecka.
Jaka jest różnica pomiędzy ustaleniem ojcostwa przed oraz po narodzeniu dziecka?
„Prenatalne ojcostwo” różni się od standardowego testu DNA na ojcostwo przeprowadzanego po urodzeniu dziecka przede wszystkim rodzajem oraz sposobem pobrania materiału genetycznego.
Standardowy materiał do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa (wykonywanego po przyjściu dziecka na świat) stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na etapie prenatalnym nie ma możliwości pobrania tego typu materiału dlatego też materiał do testu stanowią komórki pobrane z płynu owodniowego (jest to metoda inwazyjna!).
W związku z tym, że aby móc ustalić ojcostwo na etapie prenatalnym konieczne jest zastosowanie inwazyjnej metody pobrania materiału takie badanie można wykonać tylko przy okazji wykonywania badań prenatalnych pod ścisłą kontrolą lekarza. Co to oznacza? Nie ma możliwości ustalenia ojcostwa w ciąży jeśli lekarz nie zleci wykonania badań prenatalnych.
Ważne!
Inwazyjne badania prenatalne wiążą się z ryzykiem poronienia – 0,5%-1% przypadków, dlatego też wykonuje się je tylko na zlecenie lekarza (i pod ścisłą jego kontrolą) wówczas gdy istnieją do tego wskazania. Tego typu badanie nie jest standardowym badaniem wykonywanym każdej kobiecie podczas ciąży!
Pewność wyniku oraz jego moc prawna
Ustalenie ojcostwa na etapie prenatalnym daje nam taką samą pewność wyniku jak test przeprowadzany już po urodzeniu dziecka – jest to 99,999% przy potwierdzeniu ojcostwa natomiast 100% pewności przy jego wykluczeniu.
Wynik prenatalnego badania na ojcostwo ma taką samą moc prawną jak prywatny test na ustalenie ojcostwa wykonywany po przyjściu dziecka na świat. Co to oznacza? Otóż wynik ten nie będzie traktowany jako pełnowartościowy dowód w procesie sądowym może jedynie stać się podstawą do wszczęcia postępowania. Na pewno jednak stanowi jednoznaczną informację dla matki oraz domniemanego ojca , że dany mężczyzna jest, bądź też nie jest biologicznym ojcem dziecka.
Zobacz pełne podsumowanie!