Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > 5 ciekawostek na temat miesięcznego dziecka

5 ciekawostek na temat miesięcznego dziecka

Twój maluch niedawno przyszedł na świat? Na pewno ta sytuacja wciąż jest dla Ciebie nowa i fascynująca! Miesięczne dziecko skrywa wiele tajemnic, które musisz poznać. Oto 5 ciekawostek na temat rozwoju i zachowania niemowlęcia w tym wieku.
miesięczne dziecko

1.Miesięczne dziecko nie rozróżnia barw

To właśnie dlatego na samym początku najlepiej sprawdzą się przedmioty biało-czarne – duże, z prostymi wzorami. Możesz zawiesić nad łóżeczkiem czarno-białą karuzelę czy balony. Dziecko potrafi wodzić wzrokiem za przedmiotem, który przesuwa się wolno tuż przed jego oczkami (odległość ok. 20-10 centymetrów), ale jego pole widzenia jest na razie bardzo ograniczone.

2.Twoje dziecko ma odruch Moro

Miesięczne dziecko charakteryzuje się obecnością odruchów bezwarunkowych, które znikną po pewnym czasie. To między innymi odruch Moro (wywołują go m.in. hałas czy nagły bodziec), czyli gwałtowne rozprostowanie nóżek i rączek, wygięcie plecków i odchylenie główki, a później zaciśnięcie pięści i wykonanie ruchu objęcia klatki piersiowej.

3.U dziecka występują też inne odruchy

Chodzi na przykład o odruch chwytny (zaciskanie piąstki na Twoim palcu czy innym przedmiocie) czy szukania (po drażnieniu kącika ust maluch otwiera buzię i wyciąga język, a także odwraca się w stronę Twojej dłoni). Miesięczne dziecko ma też między innymi odruch kroczenia – gdy trzymasz je pod pachami w pozycji pionowej, a jego stópki dotykają podłogi, wykonuje ruchy podobne do kroków.

4.Maluch nie odróżnia dnia i nocy

Może więc spać bez względu na porę dnia – nawet do 18 godzin na dobę. Miesięczne dziecko budzi się zwykle wtedy, gdy jest głodne lub gdy przeszkadza mu inny bodziec zewnętrzny. Co jeszcze może obudzić maluszka? Może chodzić o ból brzuszka, mokrą pieluszkę, niewygodne ubranko… Powodów jest wiele, a Ty – jako rodzic – masz za zadanie rozpoznać!

5.Dziecko ma nieproporcjonalnie dużą główkę

Stanowi ona aż 1/4 długości jego ciała! Obwód głowy jest ok. 1-2 centymetry większy niż klatki piersiowej. Później ta różnica zaczyna się niwelować, co lekarz sprawdza na wizytach kontrolnych. Dzięki temu wiadomo, czy maluch rozwija się prawidłowo.

To może Cię zainteresować: Badania niemowląt do 6 miesiąca życia

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/09/2017

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *