Łatwiej będzie zaprzeczyć ojcostwu - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Zaprzeczenie ojcostwa > Łatwiej będzie zaprzeczyć ojcostwu

Łatwiej będzie zaprzeczyć ojcostwu

(12-07-2007) Łatwiej będzie zaprzeczyć ojcostwu

Łatwiej będzie zaprzeczyć ojcostwo W Polsce mężczyzna, gdy uznał dziecko za swoje, nie ma szans zaprzeczyć ojcostwu, nawet jeśli ma dowody, że nie jest biologicznym tatą. A wszystko za sprawą przestarzałego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 1964 roku. Teraz ma się to zmienić, w Sejmie leży projekt jego nowelizacji – pisze “Dziennik”.

Na razie plany zmierzają do rzucenia mężczyznom koła ratunkowego. – Jaki będzie ostateczny kształt nowelizacji, nie wiadomo, bo Sejm może ją zmienić, Senat dołożyć swoje poprawki, no i wszystko zależy jeszcze od polityki, czyli jaka opcja rządzi – mówi sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Prace idą jednak w kierunku zmiany oświadczenia woli w sprawie uznania dziecka za własne, na oświadczenie wiedzy. – To oznacza, że jeśli mężczyzna uzna ojcostwo za niezgodnie ze stanem rzeczywistym, to będzie mógł wnieść o jego unieważnienie – wyjaśnia Różycki.
– Jeszcze kilkanaście lat temu nie dało się tak precyzyjnie określić pokrewieństwa jak teraz, dzięki badaniom genetycznym. Niestety, kij ma dwa końce. I to, co kiedyś było domniemaniem, dziś graniczy z pewnością, a to rodzi prawdziwe dramaty, które na co dzień rozgrywają się w moim gabinecie – opowiada psychoterapeuta Mirosław Giza z Katowic.

Tymczasem z badań przeprowadzanych w różnych okresach przez różne ośrodki badawcze powtarza się ten sam wynik. Cztery procenty ojców w krajach Europy i Ameryki Północnej wychowuje nie swoje dzieci, nie wiedząc o tym. W Polsce to armia kilkudziesięciu tysięcy mężczyzn.

Żródło PAP

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/10/2015, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Zaprzeczenie ojcostwa

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium