Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Krew pępowinowa – co to jest i po co ją bankować?

Krew pępowinowa – co to jest i po co ją bankować?

Krew pępowinowa jest krwią pozostającą w łożysku i pępowinie po przyjściu dziecka na świat. Jest ona źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać wyizolowane i wykorzystane w przyszłości w leczeniu. Aby zadbać o zdrowie dziecka można jednak skorzystać z alternatywy, np. wykonać badanie NOVA.

krew pępowinowa

Krew pępowinowa – pobranie i przechowywanie

Pobranie krwi pępowinowej jest proste i bezpieczne dla dziecka, ponieważ robi się to po przecięciu pępowiny. Najczęściej krew pobiera położna, wykorzystując zestaw do pobierania. Później krew jest przechowywana w banku komórek macierzystych.

Niestety przechowywanie krwi pępowinowej dla własnego użytku jest kosztowne – najpierw płaci się zwykle opłatę wstępną za pobranie materiału, a później konieczne jest opłacanie przechowywania za każdy rok. W sumie jest to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wykorzystane krwi pępowinowej

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych, które są pomocne w terapii wielu schorzeń, w tym genetycznych, autoimmunologicznych czy nowotworów. Zwolennicy bankowania krwi pępowinowej przekonują, że jej wykorzystanie może w przyszłości mieć dużo szerszy zakres niż dziś.

Wielu rodziców decyduje się bankować krew pępowinową, żeby później wykorzystać ją przy ewentualnej chorobie dziecka. To może okazać się jednak bezcelowe – wiele schorzeń ma podłoże genetyczne, więc podanie własnych komórek macierzystych chorej osobie wcale nie przyniesie poprawy (czasami wręcz przeciwnie).

Krew pępowinowa – alternatywa

Chcąc zadbać o życie dziecka od dnia narodzin, można zdecydować się na badanie genetyczne (test NOVA), które pozwala przebadać malucha pod kątem ponad 12 tysięcy mutacji genetycznych. Są one odpowiedzialne za 87 różnych chorób wrodzonych. To choroby, które mogą powodować u dziecka m.in. uszkodzenie narządów, upośledzenie umysłowe czy nawet śmierć.

To dobre rozwiązanie tym bardziej, że podanie własnych komórek macierzystych prawdopodobnie wcale nie będzie skuteczne. Wykonanie testu NOVA pozwoli natomiast przebadać dziecko i zyskać pewność co do jego stanu zdrowia. Jeśli żadne nieprawidłowości nie zostaną wykryte, rodzice mogą odzyskać spokój. Jeśli okaże się, że dziecko ma w genach zmiany – możliwe stanie się szybkie rozpoczęcie leczenia.

Data publikacji: 11/12/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium