Kiedy wykonać test na ojcostwo i jaka jest jego wiarygodność?
Testy na ojcostwo są powszechnie wykorzystywane w celu potwierdzenia ojcostwa lub jego zaprzeczenia. Z racji rosnącego zapotrzebowania na testy, wiele laboratoriów oferuje badanie próbek, przesłanych przez kuriera. Dzięki temu można wykonać testy bez wychodzenia z domu i co ważne, całkowicie anonimowo.
Jak duże musi być dziecko żeby przeprowadzić test na ojcostwo?
Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?
Kiedy test na ojcostwo jest pewny?
Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?
Spis treści
Jak duże musi być dziecko, żeby przeprowadzić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo może zostać wykonany w dowolnej chwili. Nie ma znaczenia, czy dziecko ma kilka miesięcy, kilka czy nawet kilkanaście lat. Testy DNA mogą być wykonywane również u osób dorosłych. Istnieją również testy na ojcostwo, które wykonuje się jeszcze podczas trwania ciąży, od 8 tygodnia. Są to jednak stosunkowo rzadkie przypadki, ponieważ takie badania są nawet kilkukrotnie droższe od standardowych.
Czy w teście na ojcostwo musi brać udział matka?
Zgodnie z prawem, testy na ojcostwo powinny być wykonywane za zgodą obu rodziców. Praktyka pokazuje jednak, że często matka nie musi wiedzieć o wysłaniu próbek do laboratorium przez ojca dziecka. W przypadku testów wykonywanych prywatnie z wymazu z policzka czy innego nośnika DNA, tak naprawdę zgoda matki nie jest wymagana, chociaż w teorii rodzice powinni się porozumieć w tej sprawie.
Kiedy test na ojcostwo jest pewny?
Testy na ojcostwo wyróżniają się bardzo wysoką wiarygodnością, która dochodzi nawet do 99,9999%. Oczywiście na ostateczną wiarygodność testów mają wpływ techniki stosowane przez laboratorium, sposób pobrania próbek i ich zabezpieczenie czy ilość badanych markerów DNA. Wiele laboratoriów dla pełnej wiarygodności wykonuje test dwukrotnie.
Jakie próbki do testu na ojcostwo są najlepsze?
Każda próbka do testu na ojcostwo jest dobra, o ile tylko zawiera materiał genetyczny. Najpopularniejszym rodzajem próbek są wymazy z wewnętrznej części policzka, które również najłatwiej pobrać w warunkach domowych. Dla zwiększenia poziomu pewności próbek, można wykonać pobranie materiału w laboratorium. Wówczas badaniu można poddać nie tylko wymaz, ale również krew żylną.
pewnytato.pl Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021