Kiedy i jak można zrobić badania na ojcostwo
W dzisiejszych czasach badanie na ojcostwo staje się coraz bardziej powszechne. Jest to najbardziej wiarygodny sposób na sprawdzenie domniemanego rodzicielstwa.
Jednak przed samym testem pojawia się wiele pytań. Kiedy można go najwcześniej wykonać? Czy jest bezpieczny dla matki i dziecka? Zapytania padają również o kwestię finansową- jaki jest koszt badania? I czy jest możliwość wykonania go bezpłatnie?
Na wszystkie nurtujące pytania, odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.
Kiedy najwcześniej można zrobić badanie na ojcostwo?
Jak wygląda badanie na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje badanie na ojcostwo w ciąży?
Czy można zrobić darmowe badanie na ojcostwo?
Spis treści
Kiedy najwcześniej można zrobić badanie na ojcostwo?
Nie trzeba długo czekać, aby móc odnaleźć spokój i pewność. Już podczas okresu ciąży test na ojcostwo można zrobić w dziesiątym tygodniu życia płodu, pobierając krew od ciężarnej. Czekając do około piętnastego tygodnia ciąży, można także wykonać badanie poprzez pobranie materiału genetycznego prosto od dziecka.
Jak wygląda badanie na ojcostwo w ciąży?
Badanie na ojcostwo, które można już wykonać podczas dziesiątego tygodnia życia polega na pobraniu od matki próbki krwi, z której wyodrębnia się materiał genetyczny jej i dziecka. Dodatkowo należy pobrać w wybrany sposób DNA ojca oraz matki- aby móc wyodrębnić w próbce krwi DNA dziecka. Ostatecznie wyodrębnione DNA płodu, porównuje się z DNA pobranym od ojca.
Drugim wcześniej wspomnianym sposobem badania na ojcostwo, jest amniopunkcja wykonywana w czternastym- piętnastym tygodniu ciąży. Polega na nakłuciu brzucha kobiety, oraz poprzez przedostanie się do wód owodniowych, w celu pobrania ich. Wszystko pod kontrolą badania ultrasonograficznego. Jest to jednak badanie obarczone ryzykiem poronienia, stosowane tylko wtedy gdy wcześniejsze badania wskazują na niezgodności.
Ile kosztuje badanie na ojcostwo w ciąży?
Cena badania w dużym stopniu zależna jest od miejsca i sposobu pobierania próbek. Badania wykonywane w laboratoriach posiadających akredytacje, certyfikaty oraz doświadczonych pracowników będą droższe, niżeli wykonywane w innych placówkach. Na koszty wpływa również liczba użytych markerów i używane odczynniki.
Niska cena podana na stronie internetowej może być również ceną początkową, do której zostaną dopiero doliczone opłaty, na przykład: za wykonanie dodatkowej próby, czy wysyłkę. Średni koszt z jakim trzeba się liczyć to 2000-7000zł.
Czy można zrobić darmowe badanie na ojcostwo?
Badania na ojcostwo można wykonać za darmo, jeśli są one wykonywane na potrzeby procedury sądowej a badany nie jest w stanie pokryć kosztów ze względu na ciężką sytuację finansową. W takim przypadku sąd może podjąć decyzję o sfinansowaniu badania ze Skarbu Państwa.
Sąd może również zwolnić z opłat- jeśli dziecko, którego dotyczy sprawa zostało umieszczone na przykład w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Jeśli klient wykonuje badania na potrzeby prywatne, nie może liczyć na dofinansowanie z NFZ, ponieważ finansuje on tylko badania o zastosowaniu medycznym.
pewnytato.pl Data publikacji: 22/11/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021