Pierwsze objawy ciąży - czy wiesz jak je możesz rozpoznać? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Każda kobieta, która chce zajść w ciążę, z utęsknieniem czeka na moment, gdy jej marzenia w końcu staną się rzeczywistością. Dlatego tak istotne jest obserwowanie swojego ciała oraz zmian w nim zachodzących. Oczywiście najpierw warto zwrócić szczególną uwagę na pierwsze objawy ciąży.

pierwsze objawy ciąży

Najpopularniejsze pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą trwać nawet przez cały pierwszy trymestr, który obejmuje początkowe 12 tygodni stanu brzemiennego. Na jakie zmiany szczególnie należy zwrócić uwagę?

  • Najbardziej znanym objawem, po którym kobiety rozpoznają ciążę, jest oczywiście wstrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jednak nie zawsze świadczy ono o zapłodnieniu – może być także skutkiem stresu, zbyt intensywnego wysiłku czy też zażywania leków hormonalnych.
  • Krwawienie implantacyjne bywa często mylone z miesiączką, jednak można zauważyć cechy, które pomogą odróżnić te dwie sytuacje. Przede wszystkim krwawienie implantacyjne jest o wiele krótsze oraz mniej intensywne.
  • Kobietom w ciąży często towarzyszy zmęczenie, apatia, senność oraz obniżenie nastroju. Najczęściej są one rezultatem licznych zmian w pierwszych tygodniach ciąży, takich jak wysokie stężenie progesteronu we krwi oraz niski poziom cukru.
  • Nerki przyszłej mamy pracują o wiele intensywniej, a macica zaczyna coraz bardziej uciskać pęcherz moczowy. Dlatego właśnie kolejną cechą ciąży jest częstsze oddawanie moczu, które trwa właściwie przez cały jej przebieg.
  • Około 6 lub 7 tygodnia ciąży kobiece piersi stają się większe oraz bardziej wrażliwe na dotyk. Dodatkowo ich brodawki ciemnieją i powiększają się, co łatwo zauważyć.
  • Na początku ciąży praktycznie każda przyszła mama doświadcza nudności oraz wymiotów. Kobiety przeżywają też zmiany apetytu, które związane są m.in. z wrażliwością na zapachy.

Odpowiednia obserwacja pierwszych objawów ciąży jest niezwykle istotna, jednak wszystkie przypuszczenia należy oczywiście potwierdzić. Warto wykonać test ciążowy, a następnie umówić się na wizytę do zaufanego ginekologa.

Data publikacji: 01/06/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium