Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Jak rozmawiać z dzieckiem? Kilka praktycznych wskazówek

Jak rozmawiać z dzieckiem? Kilka praktycznych wskazówek

Komunikowanie się z dzieckiem nie zawsze jest proste i wielu rodzicom sprawia trudność. Nasza pociecha może jeszcze nie wszystko zrozumieć, a niektóre sytuacje ciężko ująć w słowa. Zobacz, kilka sposobów, które nieco ułatwią Ci rozmowę z dzieckiem!

jak rozmawiać z dzieckiem

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

▶ Jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach intymnych?

▶ Jak rozmawiać z dzieckiem po traumie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

Z emocjami do czynienia ma każdy z nas. Są one czymś zupełnie naturalnym, a mimo to dla wielu z nas pozostają tematem tabu. Nazywanie i wyrażanie emocji to bardzo ważna umiejętność, dlatego o emocjach powinniśmy rozmawiać z dziećmi jak najczęściej.

Kiedy rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Jak najczęściej! Dziecko jednak może z tego nic nie zrozumieć, jeśli nie ma żadnego przykładu. Starajmy się więc w codziennych rozmowach nazywać swoje emocje i je uzasadniać. Dzięki temu dziecko nauczy się, że emocja nie pojawia się bez przyczyny, ale jest konsekwencją pewnego przeżycia [1].

W trakcie rozmów o emocjach pamiętajmy również o unikaniu stereotypów. Ludzie mają różne poziomy wrażliwości, więc chłopcy mogą być tak samo emocjonalni, jak dziewczynki i odwrotnie. Jeśli więc zaczniemy posługiwać się stereotypami, to dziecko może nieco się zablokować i przestać mówić o swoich emocjach [2].

Jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach intymnych?

Rozmowy z dzieckiem o sprawach intymnych nie należą do najprostszych. Wielu dorosłych ma problem z mówieniem o seksualności. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj tylko o seks, ale także wygląd naszego ciała czy choroby przenoszone drogą płciową.

Dzieci już w wieku dwóch lat mogą zadawać pytania o intymne części ciała. Są one ich ciekawe, dlatego mogą się tam również dotykać. Najważniejsza jest tutaj szczerość. Jeśli jednak krępuje nas tego typu rozmowa z dzieckiem, to możemy skorzystać ze specjalnych historyjek. Na pytanie o to, skąd biorą się dzieci, również nie należy odpowiadać kłamstwem. Historyjki o bocianie czy znajdywaniu dzieci w kapuście są zupełnie niepotrzebne. Dzieci są jeszcze za małe na szczegóły, dlatego możemy wyjaśnić im, że dziecko powstaje dzięki kobiecie i mężczyźnie, a następnie przez 9 miesięcy przebywa w brzuchu mamy. Bardziej szczerą rozmowę warto przeprowadzić około 10 roku życia dziecka [3].

Około 8 roku życia warto z dzieckiem porozmawiać o dojrzewaniu. Taką rozmowę możemy przeprowadzić również wcześniej, jeśli dziecko samo zacznie zadawać nam na ten temat pytania [3].

Jak rozmawiać z dzieckiem po traumie?

Doświadczenie traumy jest dla każdego bardzo trudne, a szczególnie dla dziecka, które z całej sytuacji może jeszcze niewiele rozumieć. Wsparcie dorosłych na pewno pomoże mu szybciej się z tym uporać. Dużo może pomóc tutaj rozmowa. Dorosły musi być w niej z dzieckiem całkowicie szczery, ale jego język powinien być dostosowany do wieku dziecka. Podczas rozmowy warto dzielić się z dzieckiem swoimi emocjami i zapewniać je, że jest bezpieczne [4].

W przypadku traum dziecięcych warto zasięgnąć także porady psychologa dziecięcego. Doradzi on nam, jak rozmawiać z dzieckiem i pomoże maluchowi uporać się z problemami.

Źródła:

  1. https://akademiamadregodziecka.pl/jak-wytlumaczyc-dziecku-emocje/
  2. https://czasdzieci.pl/domowa-akademia/rodzice-artykuly/id,646-powiedz_mi_co.html
  3. https://www.durex.pl/blogs/odkrywanie-seksu/edukacja-seksualna-durex-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-seksie
  4. https://harmonia.luxmed.pl/artykuly/trauma-w-przypadku-dzieci-jakie-zachowania-swiadcza-o-tym-ze-dziecko-sobie-nie-radzi-z-przezywanymi-emocjami-jak-pomoc/

To również może Cię zainteresować: Jak badania ojcostwa wpływają na więzi rodzinne?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/02/2023

Wpisany w:: Dziecko, Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *