Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czym są mikroślady? Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych

Czym są mikroślady? Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych

W kontekście badań DNA – szczególnie tych na ojcostwo i pokrewieństwo – często słyszy się nazwę „mikroślady”. Inaczej można powiedzieć o nich też próbki dyskretne. Dowiedz się, czym są mikroślady, jakie można wykorzystać i czy ich analiza da Ci pewny wynik.

czym są mikroślady

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym są mikroślady?

W kontekście badań DNA mikroślady to wszystkie próbki – nawet najmniejsze ślady – pochodzące od badanej osoby i zawierające jej materiał genetyczny (nie wymazy z policzka).

W przypadku innego rodzaju analiz, np. wykonywanych przez śledczych przy podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wykorzystuje się też mikroślady niezwiązane z DNA. Należą do nich np. drobne ślady lakieru samochodowego, włókna tkanin czy okruszki.

Poczytaj więcej: Czy da się zrobić test DNA z włosa?

Jakie mikroślady można wykorzystać do badania DNA?

Do badań DNA można wykorzystać tak naprawdę dowolne próbki zawierające materiał genetyczny badanej osoby. Sprawdzą się więc przykładowo:

  • włosy z cebulkami (to w nich znajduje się DNA),
  • plamy krwi – np. na chusteczce, plastrze czy glukometrze,
  • przedmioty codziennego użytku, m.in. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek, butelka, puszka, niedopałek papierosa, ustnik z e-papierosa,
  • resztki jedzenia, m.in. nadgryzione ciastko, cukierek, patyczek z loda czy lizaka, guma do żucia.

Jak zabezpieczyć mikroślady do badania DNA?

Aby próbka nadawała się do testu na ojcostwo czy pokrewieństwo, trzeba odpowiednio ją zabezpieczyć. Materiał należy spakować (każda próbka osobno) do czystej papierowej koperty i opisać np. „dziecko”. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej nie dotykać próbki gołymi rękami w miejscu obecności DNA, a przenieść ją przez ręcznik papierowy, chusteczkę czy woreczek.

Pamiętaj! Nie pakuj mikrośladów do woreczka foliowego, ponieważ to może spowodować zapleśnięcie i uniemożliwić analizę.

To może Cię zainteresować: Gdzie zrobić badania DNA? [LISTA PLACÓWEK]

Czy badanie mikrośladów jest pewne?

Tak – jeśli jest wykonywane w wiarygodnym laboratorium. Warto bowiem pamiętać, że analizą mikrośladów zajmują się doświadczone ośrodki badawcze. Analizowane w testach na ojcostwo i pokrewieństwo fragmenty DNA są identyczne w każdej komórce ciała. Nie ma więc znaczenia, czy próbką będzie wymaz z policzka, plama krwi, fragment naskórka czy niedopałek papierosa.

Przed zleceniem testu ojcostwa dobrze też sprawdzić, czy zawiera on gwarancję na próbki. Co ona oznacza? Jeśli z jakiegoś powodu przekazane próbki nie będą nadawały się do badania (np. za mało DNA czy zanieczyszczenie), będzie można przekazać kolejne materiały bezpłatne.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 11/12/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *