Wykonanie testu na ojcostwo jest proste i wygodne. Pacjent nie musi posiadać żadnego skierowania ani wniosku. Nie jest to konieczne nawet w przypadku badania z zachowaniem procedur sądowych. Do wykonania badania DNA na ojcostwo wystarczy wypełnić odpowiedni formularz zlecenia, który znajduje się na stronie internetowej laboratorium i to on czasem postrzegany jest w cudzysłowie jako wniosek o badania DNA na ojcostwo.
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Wniosek o wykonanie badań DNA – czy można wykonać test na ojcostwo bez skierowania?
▶ Formularz zlecenia badania – co zawiera wniosek o badania DNA na ojcostwo?
Spis treści
Wniosek o wykonanie badań DNA – czy można wykonać test na ojcostwo bez skierowania?
Do wykonania badania DNA na ojcostwo nie potrzeba skierowania ani wniosku 📄. Pacjent sam decyduje o tym, że chciałby wykonać test, więc nikt nie musi go na niego kierować. Nie potrzebujemy więc żadnych dokumentów zewnętrznych. Przed wykonaniem testu na ojcostwo musimy jedynie wypełnić formularz zlecający badanie. Bez niego test nie może zostać przeprowadzony, ponieważ w formularzu zawierają się wszystkie najważniejsze dane dotyczące pacjentów 👨👦 i badania [1].
Formularz znajdziemy na stronie internetowej laboratorium oraz w każdej placówce 🏥. Oddajemy go w momencie przekazywania materiałów do badania. Możemy więc wypełnić formularz w placówce z pomocą pracowników, jeśli zdecydowaliśmy się na pobranie próbek w laboratorium lub przesłać go kurierem 🚐 w przypadku samodzielnego pobierania materiałów do badania. [2].
Formularz zlecenia badania – co zawiera wniosek o badania DNA na ojcostwo?
Wypełnienie formularza zlecającego test na ojcostwo jest bardzo proste. Potrzebujemy uzupełnić w nim jedynie kilka danych:
- Dane osoby zlecającej – imię i nazwisko, pesel, numer telefonu 📞 oraz adres
- Dane uczestników badania – nie jest to obowiązkowe. Badanie możemy wykonać anonimowo.
- Informacje o pobranych próbkach – data pobrania materiału oraz jego rodzaj (wymaz z policzka czy mikroślad np. szczoteczka do zębów 🪥, paznokieć czy włos wyrwany z cebulką)
- Zgoda na utylizację próbek po badaniu
- Sposób przekazania wyniku – online 💻, wysyłka (do wyboru wysyłka listem poleconym albo kurierem) lub osobisty odbiór w placówce. Możemy zdecydować się na odbiór wyniku online i jedną z pozostałych opcji.
- Oświadczenie osoby zlecającej – potwierdza się w nim m.in. bycie osobą pełnoletnią, znajomość typu zlecanego badania, jego warunków, ceny. Podpisując oświadczenie, zlecający przyjmuje także do wiadomości, że w ciągu 3 dni musi uiścić opłatę za zlecenie badania. Pełną treść oświadczenia znajdziemy w formularzu.
- Data i podpis osoby zlecającej [1].
Tak wypełniony formularz oddajemy w placówce lub przesyłamy do laboratorium wraz z pobranymi próbkami. Wszystkie dane, które wraz z formularzem przekażemy placówce, są całkowicie poufne 🛡 [2].
Źródła:
- https://www.testdna.pl/wp-content/uploads/2022/07/F-03-POL-13-formularz-anonimowy.pdf
- https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-krok-po-kroku/
To również może Cię zainteresować: Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne?