Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Celiakia – badania, cena i rodzaje popularnych testów

Celiakia – badania, cena i rodzaje popularnych testów

celiakia badania. Zanim ją poznasz dowiedz się czym jest celiakia. Celiakia to nic innego jak trwała nietolerancja glutenu, która związana jest z posiadaniem konkretnych genów – DQ2,2 DQ2,5 oraz DQ8. Oznacza to, że jeśli nie występują u Ciebie, możesz spać spokojnie – nigdy nie zachorujesz na to schorzenie.

ile kosztują badania na nietolerancje glutenu

Skutki celiakii

Celiakia jest tak niebezpieczna, ponieważ prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników z pożywienia. Jeżeli więc kosmki nie pracują prawidłowo, organizm nie może czerpać z pożywienia składników, które są mu niezbędne do funkcjonowania. Im bardziej kosmki jelitowe są zniszczone, tym słabszy staje się organizm. Pogłębia się niedożywienie, co ma ogromny wpływ również na wszystkie organy.

Łuszczyca, RZS, Hashimoto objawy – podobne do objawów celiakii…

Nieleczona celiakia objawia się m.in. zmęczeniem, spadkiem nastroju, problemami skórnymi, bólami stawów, bólami głowy czy problemami z miesiączką. Wiele z tych objawów obecnych jest też przy innych chorobach, dlatego mało kto podejrzewa celiakię. To jednak bardzo ważna informacja – celiakia często współwystępuje właśnie z łuszczycą, RZS, Hashimoto czy innymi chorobami autoimmunologicznymi.

Co to oznacza w praktyce? Gdy chora osoba ma Hashimoto objawy (najczęściej związane z niedoczynnością tarczycy) obejmują np. zmęczenie, wypadanie włosów, suchość skóry czy spadek nastroju. Gdy nie ustępują, warto sprawdzić, czy tak naprawdę nie stoi za nimi celiakia. Problemy z ustąpieniem tych dolegliwości i unormowaniem pracy tarczycy mogą wiązać się właśnie z tą chorobą towarzyszącą – która jest obecna nawet u 50% osób z Hashimoto.

Ile kosztują badania na nietolerancje glutenu?

Wykryć nietolerancję glutenu można na dwa sposoby – badaniem serologicznym krwi oraz testem genetycznym. Pierwsza z metod to najczęstsze badanie diagnostyczne, które wybierają osoby podejrzewające to schorzenie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że takie badanie nie należy do najtańszych i – co najważniejsze – nie zawsze daje ono jednoznaczną odpowiedź. Decydując się na nie, musisz jeść produkty zawierające gluten minimum przez 2 miesiące – nie wystarczy, że przystąpisz do diety na kilka tygodni przed badaniem. Ponadto, nasz organizm jest w stanie nieświadomie zafałszować wynik testu, np. poprzez niedobór immunoglob­u­liny A.

Celiakia badania – cena poszczególnych metod

Z tych właśnie powodów znacznie lepszą decyzją będzie wykonanie badania genetycznego. Oprócz 100% skuteczności, charakteryzuje się ono także niższą ceną niż testy serologiczne. celiakia badania? Podstawowe badania serologiczne z krwi to koszt około 255 zł, jednak najczęściej pacjent zmuszony jest do wykonania kolejnych testów, co podnosi ich ogólny koszt do prawie 900 złotych. Tymczasem cena badań genetycznych niezmiennie wynosi 297 złotych i gwarantuje szybki oraz pewny wynik.

Data publikacji: 15/10/2018, Data aktualizacji: 04/03/2019