Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania przesiewowe noworodków – dlaczego są tak ważne?

Badania przesiewowe noworodków – dlaczego są tak ważne?

Badania przesiewowe noworodków powinny być wykonywane w ciągu kilku pierwszych dni po urodzeniu dziecka, tak by jak najszybciej móc je przebadać pod kątem groźnych chorób genetycznych. Wczesne wykrycie schorzeń daje szansę maluchowi na szybkie i skuteczne leczenie, a także uniknięcie powikłań.

badania przesiewowe noworodków

Badania przesiewowe noworodka wykrywają 27 schorzeń

Program badań przesiewowych noworodków został wprowadzony przez polskie Ministerstwo Zdrowia w 1994 roku i obecnie obejmuje diagnostykę pod kątem 27 wrodzonych chorób. Wśród najgroźniejszych z nich można wyróżnić choćby mukowiscydozę, która powoduje znaczne uszkodzenia w układzie oddechowym, rozrodczym oraz pokarmowym dziecka. Jej wczesne wykrycie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia jest w stanie znacznie poprawić komfort życia chorego malucha.

Wrodzone choroby genetyczne diagnozowane badaniami przesiewowymi noworodka

Wśród innych chorób, które diagnozowane są badaniami przesiewowymi noworodka, możemy wyróżnić także wrod­zony prze­rost nad­ner­czy, tyrozyne­mię, cytru­line­mię, feny­loke­tonurię, wrodzone wady słuchu czy chorobę syropu klonowego. Wszystkie te schorzenia są niebezpieczne z jednego wspólnego powodu – na początku nie prezentują widocznych symptomów, przez co bardzo trudno je wykryć. Dlatego właśnie, tak kluczowe jest przeprowadzenie badań przesiewowych noworodków, które pozwalają na wczesną diagnostykę i wprowadzenie leczenia, zanim dana choroba da o sobie znać.

Ministerialne i prywatne badania przesiewowe noworodka

Program badań przesiewowych noworodków organizowany przez Ministerstwo Zdrowia jest refundowany, jednak warto pamiętać, iż wykrywa on zaledwie 27 chorób. Z kolei płatne testy przesiewowe wykonywane przez prywatne laboratoria, są w stanie przebadać dziecko pod kątem znacznie większej ilości schorzeń genetycznych.

Data publikacji: 10/10/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium