Przeprowadzenie badań DNA w kierunku ustalenia ojcostwa powinno być dostępne dla wszystkich. W końcu pojawiają się wątpliwości, co do biologicznego ojcostwa, dlatego każdy powinien mieć prawo do jego potwierdzenia lub też zaprzeczenia.
Możliwość uzyskania pewności nie powinna powodować żadnych obiekcji, a tym bardziej prowadzić do spekulacji na ten temat. Na rynku badań genetycznych istnieje możliwość przeprowadzenia badań zarówno dla celów prywatnych jak i sądowych. W przypadku przeprowadzenia badań dla celów prywatnych nie potrzebne jest skierowanie z sądu, jak również niekoniecznie matka zawsze musi brać udział w badaniu. Wydaje się to być rozwiązaniem optymalnym dla zdesperowanych ojców.
Spis treści
A co z zakazami?
Dzisiejsze wieści zza Odry donoszą, że Niemiecka Izba Parlamentu po 7 latach dyskusji nad tymi badaniami przyjęła ustawę, która mówi o zakazie wykonywania anonimowych testów na ojcostwo. Wiąże się to z tym, iż badanie takie może wykonywać jedynie lekarz za zgodą i udziałem obu stron. Rozwiązanie to wzbudza wiele kontrowersji zarówno ze strony domniemanych ojców jak i firm
zajmujących się tymi badaniami.
Jakie testy cieszą się największym zainteresowaniem?
Największym zainteresowaniem cieszą się właśnie badania dla celów prywatnych, które dają mężczyznom możliwość poznania prawdy. Dużo mówi się ostatnio o równouprawnieniu kobiet, o feminizmie czy te? po prostu o kobietach walczących o swoje prawa. A czy mężczyźni nie mają prawa ustalić swojego biologicznego ojcostwa? Mając podejrzenia, że ich partnerka mogła dopuścić się zdrady, powinni zgłosić się do sądu lub prosić swoją partnerkę o zgodę na zrobienie takich testów? Przecież wiadome jest, że w większości przypadków wyrażenie zgody na badania DNA nie leży w interesie partnerki. Co w takiej sytuacji mają zrobić mężczyźni, którzy chcą mieć pewność, że wychowują i utrzymują swoje dziecko? Skoro kobiety mogą dopuścić się zatajenia prawdy o biologicznym ojcostwie, to mężczyźni powinni mieć możliwość wykonywania badań DNA w razie posiadania wątpliwości.
Czy przyjęta w Niemczech ustawa jest słuszna i sprawiedliwa? Trudno jest jednoznacznie ocenić gdyż ustalenie ojcostwa jest tematem bardzo delikatnym, dlatego wydaje się, że każdy z nas powinien zastanowić się nad słusznością jej przyjęcia.
Dodatkowych informacji udziela: Barbara Prokurat
Tel. 665 761 161, e-mail:
barbara.prokurat@testdna.pl