Alzheimer - co warto wiedzieć o tej postępującej chorobie mózgu Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Alzheimer – co warto wiedzieć o tej postępującej chorobie mózgu

Alzheimer – co warto wiedzieć o tej postępującej chorobie mózgu

Alzheimer jest chorobą, w której dochodzi do stopniowego zaniku mózgu. W efekcie organ ten przestaje sprawnie funkcjonować. Większości z nas choroba Alzheimera kojarzy się ze stopniową utratą pamięci – i słusznie. Jednak problemów, z jakimi musi borykać się osoba dotknięta tym schorzeniem jest znacznie więcej. Oto kilka faktów na temat choroby Alzheimera.

alzheimer

Alzheimer – cierpi na niego 250 tysięcy Polaków

Z kolei na całym świecie jest to ponad 20 milionów ludzi, a niektóre źródła podają, że nawet 30 milionów. Alzheimer staje się powoli chorobą cywilizacyjną. Głównie przez to, że społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że z roku na rok chorych będzie przybywać.

Alzheimer – w mózgu osoby chorej odkładają się dwie substancje białkowe

Chodzi o beta-amyloid i białko tau. To właśnie ich obecność jest prawdopodobnie przyczyną obumierania neuronów w przebiegu choroby Alzheimera. Prawdopodobnie, bo mimo wielu starań naukowców Alzheimer jest chorobą nie do końca jeszcze poznaną. Przez stopniowy ubytek neuronów przewodzenie impulsów nerwowych jest coraz słabsze, a chory coraz gorzej funkcjonuje.

Alzheimer – utrata pamięci nie jest jedynym objawem tej choroby

Choroba Alzheimera prowadzi do głębokiego otępienia, obejmującego zarówno utratę pamięci, jak i utratę wielu innych nabytych wcześniej umiejętności – logicznego myślenia, liczenia, komunikowania się z otoczeniem, kojarzenia faktów. O chorobie Alzheimera można więc powiedzieć, że prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej.

W początkowej fazie Alzheimer daje na tyle subtelne objawy, że najbliższa rodzina może ich nie zauważyć. Każdemu zdarza się przecież zapomnieć, gdzie położył klucze, każdy jest też czasem rozkojarzony. U osoby z Alzheimerem takie niewinne zapominanie czy niewielka zmiana osobowości to niestety dopiero początek.

Z czasem utrata pamięci jest coraz większa, chory zapomina nazw przedmiotów, a słowa „uciekają” z głowy. W przebiegu Alzheimera przychodzi w końcu taki moment, że chory przestaje pozwać własne dzieci, wnuki, czy przyjaciół. Często nie poznaje też swojego odbicia w lustrze, nie potrafi podać aktualnej daty, godziny czy pory roku. Chory może gubić się nawet w dobrze znanej sobie przestrzeni i np. nie być w stanie trafić do toalety we własnym mieszkaniu. Alzheimer powoduje, że chory zaczyna mieć też problemy z mową i poruszaniem się. W zaawansowanym stadium choroby najczęściej jest już „przykuty” do łóżka i wymaga całodobowej opieki.

Alzheimer – choroba, na którą wpływ ma wiele czynników

Zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Z uwagi na fakt, że Alzheimer dotyczy przede wszystkim osób starszych (po 65. roku życia), kluczowym czynnikiem jest na pewno wiek. Wiadomo też, że ogromny wpływ na rozwój tego schorzenia ma gen ApoE4. Posiadając już jedną kopię tego genu jesteśmy obarczeni 3-krotnie wyższym ryzykiem zachorowania. Mając dwie kopie, jest ono aż 15-krotnie wyższe.

Badanie na obecność genu ApoE – powie, czy może rozwinąć się u nas Alzheimer

To badanie warto wykonać szczególnie wtedy, jeśli mamy już chorego członka rodziny. Choroba Alzheimera jest bowiem chorobą dziedziczną. Wiedząc o podwyższonym ryzyku zachorowania, możemy wprowadzić pewne zmiany do naszego trybu życia, dzięki którym choroba być może nigdy się nie rozwinie albo będzie wolniej postępować.

Data publikacji: 13/11/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018