DNA a ewolucja mózgu człowieka Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Uncategorized > DNA a ewolucja mózgu człowieka …

DNA a ewolucja mózgu człowieka …

Tym, co odróżnia gatunek ludzki od zwierząt jest w pierwszym rzędzie mózg. U człowieka narząd ten jest na tyle rozwinięty, że widoczne są wyraźne dysproporcje pomiędzy zdolnościami poznawczymi obu gatunków.

Czy wiesz dlaczego mózg człowieka, aż tak różni się od mózgu szympansa?

Naukowcy odkryli, iż pozornie bezużyteczne fragmenty DNA wypełniające odcinki pomiędzy genami mogą być istotne dla rozwiązania tej zagadki. Niekodujące fragmenty DNA uważane dotąd za „śmieciowe” stanowią ponad 90 procent naszego organizmu i okazuje się, że to właśnie one kontrolują, kiedy poszczególne geny powinny być „włączone” lub „wyłączone”.

Naukowcy poddali analizie 110 tysięcy niekodujących odcinków DNA. Dotąd uważano, że te właśnie fragmenty nie odegrały większej roli w procesie ewolucji ssaków. Następnie przy pomocy biostatystyki naukowcy wyodrębnili 992 sekwencje, które przeszły naturalne ( nieprzypadkowe) zmiany podczas ludzkiej ewolucji. Za pomocą dwóch baz danych Gene Ontology oraz Entrez Gene przyporządkowano niekodujące sekwencję do genów, które były przez nie regulowane.

Wnioski są zadziwiające i zarazem przekonujące. Okazało się bowiem, że za przyspieszoną ewolucja kryją się niekodujące fragmenty DNA, które znajdują się w pobliżu genów odpowiedzialnych za łączenie się ze sobą komórek nerwowych. Naukowcy potrafią wskazać 69 takich sekwencji co ewidentnie wskazuje, że zmiany w tych elementach regulacyjnych mogły przyczynić się do rozwoju unikatowych zdolności poznawczych człowieka.
[ Źródło: Michael Balter, Looking for smarts between the genes, SCienceNOW, 03.11.06 ]

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/10/2015, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Uncategorized