Szukasz badania i zastanawiasz się, czy wynik testu na ojcostwo może być błędny? Najważniejszy jest wybór laboratorium – jeśli zdecydujesz się na to z akredytacją PCA, możesz być spokojny o swój rezultat. Problem może pojawić się wtedy, gdy wybierzesz bardzo tanie badanie w firmie, która nie posiada akredytacji, oszczędza na szkoleniach, procedurach czy odczynnikach…
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?
- Jakie laboratorium jest wiarygodne?
- Do czego można wykorzystać wynik badania DNA?
- Jak błędny wynik badania DNA może zniszczyć Ci życie?
Spis treści
Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?
Testy na ojcostwo są coraz popularniejsze – nic dziwnego, że pojawiają się nowe firmy oferujące te badania. Skoro nie mają doświadczenia i renomy na rynku, muszą w jakiś sposób walczyć o klientów. Najczęściej robią to ceną…
Czy jednak za 500-600 złotych można uzyskać pewność? Najczęściej tak niska cena wynika po prostu z oszczędności – na udziale w kontrolach zewnętrznych, odczynnikach, sprzęcie, szkoleniach i innych elementach, które są bardzo ważne dla pewności wyniku.
A przecież test na ojcostwo robisz tylko raz w życiu. Wynik tego badania może ponadto zaważyć na całej Twojej przyszłości. Czy nie warto więc wybrać wiarygodnego laboratorium?
Do czego można wykorzystać wynik badania DNA?
Być może na razie nie zastanawiasz się, do czego może przydać Ci się wynik testu na ojcostwo. Kierują Tobą silne emocje i chcesz po prostu szybko mieć pewność.
Taki wynik będzie ważny całe Twoje życie i może przydać się w różnych sytuacjach – warto zadbać o to, żeby był naprawdę wiarygodny i żeby nie trzeba było powtarzać badań (a więc i płacić podwójnie…). Do czego przydają się badania DNA? Możesz wykorzystać wynik np.:
- żeby zaprzeczyć ojcostwo w sądzie
- w spornych sprawach spadkowych
- aby uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko
- w sprawie rozwodowej
- jeśli zajdzie potrzeba identyfikacji Twojej osoby
Jakie laboratorium jest wiarygodne?
Oto niektóre najważniejsze elementy, na które dobrze zwrócić uwagę w czasie wyboru testu na ojcostwo:
- Akredytacja PCA i certyfikaty – zdobycie akredytacji jest długim i trudnym procesem (a także kosztownym), dlatego posiadają ją tylko nieliczne laboratoria. Jest ona potwierdzeniem wiarygodności, jakości i bezstronności. Tylko wyniki wydane przed akredytowane laboratoria mogą być uznane za pełnowartościowe dowody w sądach!
- Wdrożone procedury bezpieczeństwa – takie jak kontrola wyniku przez drugie laboranta, powtórna analiza przy wyniku wykluczającym ojcostwo czy posiadanie profili genetycznych wszystkich laborantów w bazie.
- Posiadane placówki stacjonarne – jeśli laboratorium ma kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) placówek stacjonarnych, możesz mieć pewność, że naprawdę istnieje i nie zniknie z dnia na dzień.
- Doświadczenie w badaniach genetycznych – obecnie coraz częściej testy na ojcostwo robią zwykłe laboratoria analityczne czy po prostu firmy, które „zwęszyły interes”. Nie mają one doświadczenia w badaniach DNA, a często też odpowiedniego sprzętu czy oprogramowania.
Więcej dowiesz się z poradnika:
Jak błędny wynik badania DNA może zniszczyć Ci życie?
Wyobraź sobie, że robisz badanie na ojcostwo – w niesprawdzonej firmie, która była po prostu najtańsza. Wynik wskazuje, że ojcostwo jest wykluczone. Załamujesz się i chcesz coś z tym zrobić. Rozmowa z matką dziecka, prokuratura… Sąd zleca test na ojcostwo raz jeszcze (tym razem w pewnym laboratorium), a wynik jest inny – potwierdzający!
Błędny wynik testu DNA może naprawdę niekorzystnie wpłynąć na życie nie tylko Twoje, ale całej rodziny. Zastanów się więc, czy nie warto w tym przypadku kierować się czymś innym, niż tylko niską ceną?
Poczytaj: Błędny wynik badania DNA – prawdziwe historie ku przestrodze…
zdjęcie: vchalup/pl.123rf.com