Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Co powoduje nietolerancja glutenu? Objawy skórne, hormonalne, żołądkowe to tylko początek!

Co powoduje nietolerancja glutenu? Objawy skórne, hormonalne, żołądkowe to tylko początek!

Mało kto wie, że nietolerancja glutenu może powodować nawet do 55 uciążliwych dolegliwości, wśród których można wyróżnić m.in. apatię, depresję, problemy żołądkowe, wahania hormonalne czy zanik koncentracji. Celiakia – powinieneś je zrobić jeśli zauważysz u siebie symptomy choroby.

Nietolerancja glutenu objawy skórne

Nietolerancja glutenu a najczęstsze symptomy

Celiakia jest w stanie wywoływać szereg różnych objawów, w tym wpływać na naszą równowagę hormonalną. Jej następstwem może być m.in. zespół policystycznych jajników, nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego, a nawet przewlekłe problemy z zajściem w ciążę. Oddziałuje negatywnie także na stan naszych stawów, powodując bóle, obrzęk i stan zapalny bioder, kolan i palców. Jakby tego było mało, bardzo często związana jest z poważnymi chorobami autoimmunologicznymi, np. toczniem, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Hashimoto. Jeżeli więc cierpisz na któreś z tych schorzeń, tym bardziej powinieneś poddać się testom.

Nietolerancja glutenu – objawy skórne

Nietolerancja glutenu często idzie w parze z nawracającą migreną i bólami głowy, powoduje obniżenie nastroju i może prowadzić nawet do depresji. Nietolerancja glutenu objawy skórne, takie jak łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych czy wysypki to inne popularne symptomy nietolerancji. Zdarza się, że niedobory witamin powodują również problemy z cerą i szkliwem zębów, wypadanie włosów oraz łamliwe paznokcie. Nierzadko u chorych pojawia się także zwiększona kruchość kości lub osteoporoza.

Nietolerancja glutenu – badania genetyczne

Kluczowym krokiem jest oczywiście ustalenie z jakim schorzeniem mamy do czynienia. A więc – nadwrażliwość czy nietolerancja glutenu? Badania DNA, które polegają na pobraniu wymazu materiału genetycznego z policzka, pomogą poznać Ci odpowiedź. Od wyników będzie zależeć dalsze postępowanie oraz to, jak będzie wyglądała Twoja dieta – rygorystyczna w przypadku celiakii i swobodniejsza w przypadku nadwrażliwości.

Data publikacji: 17/10/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018