Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Badania niemowląt do 6 miesiąca życia

Badania niemowląt do 6 miesiąca życia

W czasie pierwszych 6 miesięcy życia Twoje dziecko zostanie poddane wielu różnym badaniom. To normalne – te kontrole mają na celu upewnienie się, że maluch rozwija się prawidłowo. Dzięki temu od razu będzie można również zauważyć ewentualne nieprawidłowości i szybko rozpocząć leczenie. 

Badania niemowląt do 6 miesiąca życia

Jakie badania przeprowadza się przez pierwsze pół roku życia dziecka?

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – zaraz po urodzeniu

Od razu po urodzeniu stan zdrowia dziecka ocenia się, wykorzystując skalę Apgar – noworodek może uzyskać maksymalnie 10 punktów. Punkty przyznaje się za sprawdzenie oddechu, kolorytu skóry, czynności serca, reakcji na bodźce i napięcia mięśni (0-2 punktów za każde z nich). Badanie ma miejsce w 1., 3., 5. oraz 10. minucie życia.

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – pierwsza doba życia

W tym czasie dziecko jest ważone i mierzone, mierzy się też obwód jego główki. Ponadto lekarz bada jego brzuszek, położenie narządów wewnętrznych, budowę (i/lub ułożenie) podniebienia, bioder, stópek i kręgosłupa. Maluszek ma również osłuchiwane serce oraz podstawowe badania słuchu i wzroku.

Aby sprawdzić, czy układ nerwowy dziecka dobrze funkcjonuje, sprawdza się też jego podstawowe odruchy: chwytania, ssania, moro (reakcja na zagrożenie), szukania, pełzania oraz chodzenia. 24 godziny po urodzeniu maluchowi podaje się też pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – pierwsze 3 dni życia

W 3. dobie po urodzeniu u Twojego dziecka wykonuje się obowiązkowe i refundowane badania przesiewowe w kierunku różnych wad wrodzonych, m.in. fenyloketonurii, mukowiscydozy czy wrodzonej niedoczynności tarczycy.

W przypadku tych schorzeń bardzo ważna jest szybka diagnostyka – tylko ona uchroni malucha przed niebezpiecznymi powikłaniami, m.in. upośledzeniem. Choroby genetyczne na początku nie dają widocznych objawów, dlatego testy realizuje się niemal od razu po urodzeniu.

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – 2. tydzień życia

To czas na pierwszą wizytę u pediatry, w czasie której lekarz zbada brzuszek dziecka, osłucha je, a także zmierzy i zważy. Skontroluje również stopień zabliźnienia pępka, zmierzy obwód główki i obejrzy ciemiączko.

W czasie tej wizyty pediatra będzie chciał wiedzieć m.in., jak karmiony jest maluszek, czy nie ma kłopotów z wypróżnianiem, czy dobrze śpi. To również dobry moment na Twoje pytania – najlepiej wypisz je sobie na kartce.

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – 2. miesiąc życia

Gdy maluch ma 2 miesiące, odbywa się druga wizyta u pediatry, gdzie dziecko również jest ważone i mierzone. Najczęściej to wtedy przeprowadza się szczepienia przeciwko WZW typu B (druga dawka), błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz Hib. Dostaniesz również skierowanie na USG bioderek, które należy wykonać między 6. a 12. tygodniem życia.

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – 3-4. miesiąc życia

Około 6 tygodni po poprzedniej wizycie u pediatry z dzieckiem warto udać się kolejny raz do lekarza. Pediatra mierzy i waży dziecko, a także sprawdza jego postępy rozwojowe. Gdy maluszek nie ma infekcji, odbywa w tym czasie także szczepienia przeciwko: błonicy, krztuścowi, tężcowi i Hib (druga dawka wszystkich czterech szczepionek) oraz chorobie Heinego- Medina, czyli polio (pierwsza dawka).

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – 6. miesiąc życia

W 6. miesiącu życia powinniście odbyć czwartą wizytę u pediatry, która przebiega podobnie jak poprzednie. Jeśli dziecko nie ma infekcji, zostaną mu podane trzecie dawki szczepionek przeciwko krztuścowi, błonicy, Hib oraz tężcowi i druga dawka szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Badania niemowląt do 6. miesiąca życia – dodatkowe testy

Jeśli chcesz jeszcze dokładniej skontrolować stan zdrowia dziecka, możesz wykonać dodatkowe badanie genetyczne – test Nova. To najbardziej kompleksowe badanie na świecie, które umożliwia wykrycie aż 12 tysięcy mutacji genetycznych odpowiadających za 87 chorób wrodzonych. Wczesne wykrycie takiego schorzenia to szansa na uratowanie zdrowia, a nawet życia dziecka.

Choroby tego typu mogą nie dawać widocznych objawów, jednak nieodpowiednio wcześnie wykryte przyczyniają się np. do ciężkiego upośledzenia. Czasami ich jedyne symptomy to zmęczenie, bóle brzuszka czy ulewanie.

Zobacz też: Dziecko ma inną grupę krwi niż ojciec. Czy inna grupa krwi wyklucza ojcostwo?

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/07/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *