Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Związek > 5 faktów o niepłodności męskiej

5 faktów o niepłodności męskiej

Regularnie współżyjesz bez zabezpieczenia, a mimo tego masz problem z poczęciem dziecka? Możesz mieć kłopoty z płodnością. U mężczyzn powodują je najczęściej złe parametry nasienia i/lub czynniki genetyczne. Jakość ejakulatu obniżają m.in. zła dieta czy niewłaściwe stężenie hormonów. Co jeszcze warto wiedzieć o męskiej niepłodności?

niepłodność męska

Niepłodność męska

1. Niepłodność męska występuje równie często co żeńska

Istnieje 40% prawdopodobieństwa, że to właśnie u Ciebie występują kłopoty, które uniemożliwiają Wam poczęcie dziecka. Pary, u których obecne są problemy z płodnością kobiety to również 40%. Pozostałe 20% to niepłodność u obojga partnerów lub kłopoty o nieustalonej przyczynie.

O niepłodności można mówić wtedy, gdy mimo regularnego współżycia (czyli 3-4 razy w tygodniu) i odstawienia antykoncepcji nie możecie począć dziecka przez rok.

2. Zła jakość nasienia – najczęstsza przyczyna męskiej niepłodności

Plemniki mogą być np. wadliwe, zbyt mało ruchliwe, za mało liczne, czy w ogóle nie występować w ejakulacie… Za taki stan rzeczy często odpowiada po prostu niezdrowy tryb życia: niska aktywność fizyczna, używki czy zła dieta.

Inne przyczyny niskiej jakości nasienia to m.in. choroby przenoszone drogą płciową, urazy, infekcje, uszkodzenie narządów rodnych, wady w budowie anatomicznej czy przegrzanie jąder.

3. Niepłodność męska? To mogą być także problemy genetyczne

Które często nie dają żadnych innych objawów. Przykładem mogą być zmiany chromosomalne w kariotypie – zestawie wszystkich chromosomów, w wielu przypadkach utrudniające poczęcie potomka. Za niepłodność męską może odpowiadać też mutacja genu CFTR, powodując niedrożność lub nawet zanik nasieniowodów.

4. Męską niepłodnością zajmują się przede wszystkim androlog i urolog

Dlatego – jeśli podejrzewasz u siebie niepłodność – udaj się do tych specjalistów. Na początku zostanie Ci zlecone prawdopodobnie badanie jakości nasienia. Dzięki którym lekarz będzie mógł sprawdzić m.in., czy plemniki są zbudowane prawidłowo i jaka jest ich ilość.

Inne badania to m.in. badanie kariotypu, test w kierunku mutacji genu CFTR, badania hormonalne, biopsja jąder i badania anatomiczne.

5. Leczenie męskiej niepłodności zależy od jej przyczyny

Na początku zalecana jest przede wszystkim zmiana trybu życia, czyli rezygnacja z alkoholu i papierosów, zastosowanie zbilansowanej diety i więcej ruchu. Konieczne jest też zminimalizowanie narażenia na czynniki szkodliwe, np. wysoką temperaturę.

Później terapia jest już uzależniona od przyczyny niepłodności. Leczenie może obejmować np. poradnictwo genetyczne, operację, antybiotyki, unormowanie stężenia hormonów czy terapię psychologiczną i/lub seksuologiczną.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę? Praktyczne porady

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 03/07/2017, Data aktualizacji: 26/06/2017

Wpisany w:: Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *