Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Testy na ojcostwo cena – czy tanio oznacza pewnie?

Testy na ojcostwo cena – czy tanio oznacza pewnie?

Obecnie najtańszy test ojcostwa kosztuje ok. 500 zł. Takie badanie może być oczywiście pewne. Jednak to nie ceną powinniśmy się kierować przy wyborze laboratorium, któremu zlecimy badanie ojcostwa, lecz przede wszystkim poziomem obsługi i zakresem oferty. Poza tym samo stwierdzenie: „nasze testy są pewne” to jeszcze za mało. Tak reklamuje się przecież większość laboratoriów. Klient chcę mieć tę pewność zagwarantowaną i popartą dowodami.

Profile genetyczne na wyniku czy analiza 34 markerów DNA zwiększają może cenę testu na ojcostwo, ale za to podnoszą wiarygodność wyniku. Co jeszcze ma na nią wpływ?

Test na ojcostwo cena – tylko analiza 24 markerów genetycznych daje gwarancję pewnego wyniku

Żeby można było w ogóle mówić o pewnym wyniku testu na ojcostwo laboratorium musi przebadać minimum 16 markerów genetycznych (specyficznych miejsc na DNA). Jednak gdy w badaniu uczestniczy tylko ojciec i dziecko, to analiza tylu markerów genetycznych może nie pozwalać na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% lub wykluczenie go na 100%. Tymczasem tylko taki wynik uznawany jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny. Ostatecznie trzeba więc i tak zwiększyć liczbę analizowanych markerów do 24 lub zaangażować do badania matkę. W rezultacie, realizacja testu na ojcostwo przeciąga się w czasie, koszty rosną, a klient dłużej żyje w niepewności. Lepiej jest z od razu wykonać badanie ojcostwa na podstawie 24 markerów genetycznych, nawet jeśli miałoby ono kosztować nieco więcej.

Obecnie najszerszy zakres badanych markerów na rynku to 34 markery DNA. Taka liczba gwarantuje jednoznaczny wynik także w nietypowych sytuacjach.

Testy na ojcostwo cena – badanie najlepiej zlecić w certyfikowanym laboratorium

W branży testów na ojcostwo najważniejszymi certyfikatami są GEDNAP i ISFG. Ci najlepsi ubiegają się również o akredytację PCA, która potwierdza kompetencje laboratorium w wykonywaniu badań. Dokument ten świadczy również o tym, że placówka jest systematycznie monitorowana przez zewnętrzne instytucje. Warto dodać, że udział w certyfikacji wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania ze strony pracowników, ale też sporych nakładów finansowych.

Testy na ojcostwo cena – profil genetyczny powinien być nieodłącznym elementem wyniku

Test na ojcostwo cena – testy z profilem genetycznym na wyniku są może droższe, ale za to znacznie wiarygodniejsze od tych, które takiego profilu nie mają. Mało tego, jest on tak naprawdę dowodem, że analiza w ogóle się odbyła. Nie można więc mówić o pewnym wyniku testu na ojcostwo, jeśli nie umieszczono w nim profili genetycznych uczestników badania.

Testy na ojcostwo cena – badanie, które wykluczyło ojcostwo powinno być wykonane jeszcze raz

W praktyce laboratoryjnej nazywa się to podwójną kontrolą próbki. Laboratorium powtarza wtedy całą analizę, wcześniej prosząc jednak klienta o dostarczenie kolejnych próbek. Powtórna analiza generuje oczywiście dodatkowe koszty, ale daje gwarancję pewnego wyniku. Jest to również metoda, którą laboratorium eliminuje ryzyko ewentualnego błędu popełnionego przez człowieka.

Testy na ojcostwo cena – poziom obsługi też kosztuje

Obok pewnego wyniku równie ważny jest poziom obsługi klienta. Do tego potrzeba jednak wykwalifikowanego personelu. Laboratorium musi zapewnić więc swoim pracownikom odpowiednią ilość szkoleń,  m.in. po to, aby przygotować ich do pracy z klientami o różnych wymaganiach. Laboratoria oferujące bardzo tanie testy na ojcostwo (a więc zarabiające mniej) mogą zwyczajnie nie mieć wystarczających środków na inwestowanie w pracowników. Przy droższych testach jest inaczej. Płacąc więcej klient może liczyć na to, że laboratorium dostosuje się do jego potrzeb oraz zapewni mu kompleksową opiekę na wszystkich etapach badania.

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 04/11/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *