Moja krew? Co te wątpliwości znaczą dla związku. - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Artykuły ekspertów > Moja krew? Co te wątpliwości znaczą dla związku.

Moja krew? Co te wątpliwości znaczą dla związku.

anita franczakAutor : Anita Franczak

Psycholog i Pedagog

e-mail :afranczak@mail.plus


Kobiety i mężczyźni w momencie pojawienia się dziecka stają wobec nieco odmiennych wyzwań. Kobieta przygotowuje się do macierzyństwa prawie od początku ciąży-gdy tylko dowie się o swym odmiennym stanie.

Ma to oczywiście swoje uzasadnienie biologiczne-dzięki temu oraz dzięki gwałtownej grze hormonalnej rozgrywającej się podczas całej ciąży i porodu, zazwyczaj w momencie ujrzenia swego nowonarodzonego dziecka jest już w pełni przygotowana do opieki nad nim. Moja krew?

Wątpliwości co do ojcostwa

Mężczyzna ma trochę utrudnione zadanie: całe dziewięć miesięcy, które dostała w prezencie od natury kobieta, jego, niestety omijają. Ojcostwo i związane z nim uczucia początkowo w dużej mierze zależą od relacji między przyszłymi rodzicami-im lepsze tym oczywiście łatwiej przygotować się przyszłemu tatusiowi na czekające go wyzwanie.
Wątpliwości dotyczące biologicznego ojcostwa mogą pojawić się w związku w różnych jego momentach. Zazwyczaj wiążą się one z chwilowym kryzysem w związku lub gdy na światło dzienne wychodzą sprawy o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Większość z nich daje się rozwiać i zażegnać kryzys. Co jednak dzięje się, jeżeli wątpliwości nie mijają, nie dając się rozwiązać rozmową między partnerami?

Do niedawna mężczyzna nie mógł być absolutnie pewny faktu bycia biologicznym ojcem dziecka, które wychowuje. Badanie DNA potwierdzające bądź wykluczające ojcostwo powoduje, że wreszcie mamy proste rozwiązanie problemu, nierozwiązywalnego przez tysiące lat. Niestety, wciąż stanowi u nas barierę, którą ciężko przekroczyć. Odwoływanie się do badań medycznych w takich sprawach często traktowane jest jako coś wstydliwego, jako dowód naszej słabości. Ze wszystkim radziliśmy sobie do tej pory sami i chcielibyśmy by tak pozostało. Gdy pojawia się pomysł rozwiązania trapiących nas wątpliwości co do ojcostwa na drodze medycznej często wiąże się on z dużym lękiem: jak powiedzieć naszej partnerce, że przestaliśmy jej ufać w tak ważnej kwestii, co będzie jeśli wynik niestety potwierdzi nasze przypuszczenia.

Boimy się własnych reakcji, czy będziemy potrafili znieść złe informacje i czy, najważniejsze, nie zniszczymy relacji z osobą dla nas najważniejszą-z naszym dzieckiem.
W psychologii znane jest zjawisko samospełniającego się proroctwa. Nie wdając się w teoretyczne zawiłości, polega ono na tym, że ludzie mający określone nastawienie wobec innej osoby zaczynają się zachowywać zgodnie z nimi. Powoduje to często niestety, że osoba ta zaczyna potwierdzać nasze oczekiwania.

Wyobraźmy sobie bardzo prostą sytuację: ktoś z naszych znajomych opowiada nam, że nowa dziewczyna naszego kolegi jest osobą dosyć chłodną i nieprzyjemną. Gdy pewnego dnia dochodzi do sytuacji spotkania i poznania, wszystkie nasze oczekiwania oczywiście potwierdzają się. Dziewczyna reaguje na nas właśnie w sposób chłodny i nieprzyjemny. Powód może być jednak trochę inny niż nam się wydaje: dziewczyna nie jest taka z natury ale odpowiada na sposób w jaki my się do niej odnosimy.
Wracając więc do pytania postawionego na początku, gdy pojawią się podejrzenia o brak pokrewieństwa między Tobą a Twoim dzieckiem jest to niewątpliwie sytuacja kryzysowa. Siła negatywnych emocji jaka się wtedy pojawia jest niezmiernie trudna do wyobrażenia.

Jeżeli nie jesteście w stanie wyjaśnić sobie wszystkich wątpliwości i pokonać samodzielnie kryzysu, może dojść do sytuacji patowej. Nie wiedząc co o tym wszystkim myśleć zaczniesz zachowywać się w stosunku do swojej partnerki inaczej niż do tej pory. Ciężko Wam będzie pójść dalej w związku, bo ten jego aspekt przyćmi wszystko, co do tej pory było ważne i cenne między Wami. Z czasem, nawet gdy już okaże się, że wątpliwości były zupełnie irracjonalne, odbudowanie relacji sprzed kryzysu może okazać się niemożliwe.

Jeżeli za powodami pojawienia się pomysłu na badania DNA w kierunku potwierdzenia ojcostwa nie kryje się wyłącznie złość i chęć zemsty na partnerce a mężczyzna nie radzi sobie z niepewnością-dojście do prawdy w tej kwestii jest dla niego sprawą bardzo ważną-wtedy wykonanie takiego badania jest jak najbardziej wskazane. Warto nie czekać z tym zbyt długo, aby nie okazało się, że ojcem co prawda jednak jesteśmy ale z partnerką oddaliliśmy się już za bardzo aby cokolwiek uratować.

Masz jakieś pytania? Pisz na pytanie@pewnytato.pl chętnie odpowiemy!

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Artykuły ekspertów, psychologia