Co zyskasz dzięki ustaleniu ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Co zyskasz dzięki ustaleniu ojcostwa?

Co zyskasz dzięki ustaleniu ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa

Rozważając możliwość wykonania badania DNA na ojcostwo analizujesz „za” i „przeciw”. Zastanawiasz się, co przemawia za tym, abyś wykonał taki test? Co zyskasz dzięki badaniu DNA? Czy nie pogorszysz nim tylko swojej sytuacji?

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, że ustalenie ojcostwa tworzy prawną więź pomiędzy ojcem a dzieckiem. Jest ona bardzo ważna zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Korzyści płynące z potwierdzenia, bądź też wykluczenia ojcostwa, są znacznie większe niż ewentualne minusy. Dzięki ustaleniu ojcostwa matki samotnie wychowujące dzieci mogą uzyskać od unikających odpowiedzialności ojców świadczenia alimentacyjne.

W przypadku, gdy wynik testu ojcostwa jest negatywny, domniemany ojciec nie ponosi konsekwencji, jakie pociąga za sobą bycie rodzicem. Często zdarza się, że kobieta usiłuje obarczyć odpowiedzialnością za dziecko zamożnego mężczyznę, podczas gdy on tak naprawdę nie jest ojcem. W tym wypadku zrobienie testu w kierunku ustalenia ojcostwa rozwieje wszelkie wątpliwości.[1] Zdarza się też tak, że matka odmawia mężczyźnie prawa do dziecka, twierdząc, iż nie jest on biologicznym ojcem wówczas ustalenie ojcostwa daje podstawy do ubiegania się o prawo do wychowywania swojego dziecka.

Test DNA a Twoje relacje z dzieckiem

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt przeprowadzenia testu DNA. Jak dowiodły badania, przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, potwierdzenie ojcostwa ma duży wpływ na relacje, jakie występują pomiędzy ojcem a jego dzieckiem. Istnieje bowiem współzależność pomiędzy stopniem przekonania domniemanego ojca o fakcie jego biologicznego ojcostwa, a chęcią sprawowania przez niego władzy rodzicielskiej. Innymi słowy, mężczyzna zmienia diametralnie swój stosunek do „potomka”. Niesie to niewątpliwie korzyści dla obu stron. Mężczyzna może się cieszyć z bycia rodzicem, zaś dziecko zyskuje strażnika i opiekuna, a nie tylko ojca „płatnika”[2]

Inny przypadek, nad którym warto się zatrzymać, stanowią kobiety, które pozostają w stałym związku a nie są pewne, kto jest ojcem ich dziecka. W takiej sytuacji test DNA może zapobiec wielu nieporozumieniom oraz przykrym sytuacjom, jakie mogą się pojawić w przyszłości z powodu nie wyjaśnienia tej kwestii. Mężczyzna może się dowiedzieć, że nie jest biologicznym ojcem dziecka na przykład podczas badań krwi lub podczas rodzinnego przeszczepu organów.

Co dzięki ustaleniu ojcostwa może zyskać dziecko?

Samo dziecko również skorzysta z ustalenia ojcostwa. Przede wszystkim badanie na ojcostwo potwierdza jego tożsamość biologiczną, a co za tym idzie daje możliwość poznania najbliższej rodziny. Pozwala także na wysuwanie przez nie roszczeń majątkowych, czyli tym samym w określonych przypadkach jest źródłem zabezpieczenia finansowego. Inną korzyścią, jaką przynosi dziecku ustalenie ojcostwa, jest możliwość noszenia nazwiska ojca. Dzieci urodzone poza związkiem małżeńskim, które nie zostały uznane przez ojca oraz dla których nie ustalono ojcostwa, noszą nazwisko swojej matki.

Testy DNA są stosunkowo nową metodą ustalania ojcostwa. Dopiero w ostatnich latach genetyka rozwinęła się na tyle, aby móc dać mężczyźnie niemal 100 % pewności bycia biologicznym ojcem. Wszelkie innowacje zawsze budzą pewien lęk, ale czy to powód do tego, aby odsuwać je na dalszy plan? Gdyby ludzie zawsze poddawali się swoim lękom i obawom to zapewne do dziś list byłby jedyną formą komunikacji na odległość.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na pytanie@pewnytato.pl


Źródła:

[1] http://www.3klik.pl/info/obdna-news/ustalanie-ojcostwa.html
[2] http://wstroneojca.pl/content/view/89/41/

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/10/2015, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium