Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowy test na ojcostwo > Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa
Sądowe ustalenie ojcostwa jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa w polskim prawie. Polega na złożeniu pozwu w sądzie oraz udowodnienie swojej racji. Konieczne jest przedstawienie dowodów, z których najpewniejszy to wynik testu DNA. Dziecko nie może mieć innego ojca prawnego.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kto może złożyć pozew?

Pozew o sądowe ustalenie ojcostwa może wnieść matka, mężczyzna, prokurator lub pełnoletnie dziecko. Może to być jednak zrealizowane tylko w momencie, kiedy dziecko nie ma innego ojca prawnego. Oznacza to, że nie może istnieć domniemanie ojcostwa lub musi ono zostać uprzednio obalone. Taki pozew składa się wtedy, gdy mężczyzna nie chce lub nie może (gdy nie zgadza się na to matka) dobrowolnie uznać dziecka.

Zobacz teżLaboratoria genetyczne – badania DNA na ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy i gdzie można wnieść pozew?

Mężczyzna oraz matka mogą wnieść pozew o sądowe ustalenie ojcostwa po narodzinach dziecka do ukończenia przez nie pełnoletności. Dziecko natomiast może zrobić to samodzielnie wtedy, gdy ukończy 18. rok życia lub wcześniej – robi to wtedy za nie przedstawiciel ustawowy. Pozew należy złożyć do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Warto wiedzieć, że osoba wnosząca zwolniona jest z kosztów sądowych – oprócz sytuacji, gdy powództwo wniesione zostanie bezzasadnie.

Sądowe ustalenie ojcostwa – najpewniejszy dowód to test DNA

Na osobie wnoszącej pozew ciąży obowiązek udowodnienia swojej racji i przedstawienia dowodów, że dany mężczyzna to ojciec danego dziecka. Najpewniejszym dowodem dla sądu jest wynik testu DNA – wykonany w specjalnej procedurze. Sądowy test ojcostwa może zostać zlecony przez sąd lub prywatnie.

To może Cię zainteresować:  Kancelarie

Wynik badania DNA zawsze jest pewny i jednoznaczny, więc wiarygodnie wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Najczęściej za test genetyczny płaci strona przegrana, jednak w wyjątkowych sytuacjach sąd może podzielić koszty między stronami lub całkowicie zwolnić je z opłat (np. wtedy, gdy dziecko przebywa w placówce opiekuńczej). Dowodami w sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa mogą być też wyniki innych badań, zeznania świadków czy różnego typu dokumenty.

 


Zobacz też:

4.7/5 - (11 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 23/11/2016, Data aktualizacji: 21/10/2022

Wpisany w:: Sądowy test na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium