Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Badania ojcostwa – na czym polegają i jak je zrobić?

Badania ojcostwa – na czym polegają i jak je zrobić?

 

badania ojcostwa

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do ojcostwa? Aby zyskać pewność, najlepiej przeprowadź genetyczne badania ojcostwa. Ich wynik zawsze jest jednoznaczny – bez względu na rodzaj testu (prywatny, w ciąży, sądowy) i rodzaj próbek (np. używana szczoteczka do zębów czy wymaz z policzka).

Badania ojcostwa to zawsze pewny rezultat

Bez względu na to, czy zdecydujesz się wykonać test w ciąży czy po narodzinach dziecka, pewny wynik jest zagwarantowany. To możliwe, ponieważ w badaniu ustalane są profile genetyczne – „genetyczne odciski palca”. Taki profil jest ustalony już w życiu płodowym, a później nie zmienia się przez całe życie. Co więcej, dla każdego człowieka jest on unikalny i odziedziczony pół na pół po każdym z rodziców.

Analizowane 34 markery DNA zapewniają jednoznaczny rezultat również w momencie, gdy bada się tylko mężczyznę i dziecko – to najszerszy zakres badanych markerów na rynku. Dla pewności wyniku nie ma znaczenia też rodzaj próbki, bo DNA analizowane w badaniu u danej osoby jest wszędzie takie samo .

Prywatne badania ojcostwa po narodzinach dziecka

Jeśli chcesz wykonać test do celów prywatnych, możesz zrobić to anonimowo lub podać swoje dane. Wystarczy, że zamówisz (internetowo, telefonicznie, osobiście) zestaw do pobierania próbek, pobierzesz materiał genetyczny i odeślesz go do laboratorium. Próbki mogą być w tym przypadku dowolne, czyli np. wymazy z policzka, używany smoczek, włosy z cebulkami czy używana maszynka do golenia. W teście nie musi brać udziału matka.

Prywatne badania ojcostwa w ciąży

Badania ojcostwa w ciąży gwarantują równie pewny wynik jak te po narodzinach. Można wykonać je już po 8. tygodniu ciąży – wtedy próbkę od dziecka izoluje się z krwi matki. Po 15. tygodniu ciąży test możesz zrealizować też w czasie badań prenatalnych. Próbkę od dziecka – płyn owodniowy porównuje się wtedy z dowolnymi próbkami matki i mężczyzny.

Sądowe badania ojcostwa

Jeśli chcesz mieć najpewniejszy dowód dla sądu, np. w sprawach o ustalenie ojcostwa czy o alimenty, najlepiej zdecyduj się na badanie ojcostwa do celów sądowych. Są one wykonywane z wykorzystaniem formalnej procedury. Polega ona m.in. na dołączeniu do rezultatu ekspertyzy, badaniu także matki i pobraniu próbek (krew albo wymazy z policzka) w placówce w obecności świadków. Sądowe badania ojcostwa mogą być zlecone prywatnie albo przez sąd.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/04/2017, Data aktualizacji: 26/08/2019

Wpisany w:: Badania DNA, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium